Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego powstało w częstochowskim WORDzie

Facebook Twitter

WORD w Częstochowie wzbogacił się dzięki pomocy lokalnych samorządów w regionalny Ośrodek Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przy ul. Hallera budynek wyposażony został w liczne symulatory, miejsca do prezentacji multimedialnych i interaktywnych szkoleń.

Skorzystają nie tylko dzieci i młodzież. Ośrodek zaprasza też dorosłych i seniorów oraz kierowców, którzy nieco zapomnieli drogowe przepisy:

Włodzimierz Mogiła: Pozwoli im w fajnym czasie, fajnym miejscu, w dobrych warunkach, w obecności profesjonalistów spędzić fajne czas, trochę się przeszkolić, przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego, a być może zweryfikować swoje percepcyjne umiejętności odnalezienia się w komunikacji drogowej. Wydaje mi się, że nasza oferta jest bardzo szeroka, skierowana do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wirtualne przejście dla pieszych jest stworzone w takiej strukturze, aby jak najbardziej przypominało warunki rzeczywiste, czyli w sytuacji, kiedy pieszy wejdzie przy czerwonym świetle, następuje pisk opon, następują różnego rodzaju inne zjawiska, które towarzyszą takim sytuacjom, kiedy nie stosujemy się do przepisów, kiedy jest realne zagrożenie w ruchu drogowym.

Jak mówi Włodzimierz Mogiła, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, w częstochowskim centrum BRD, będzie można też nauczyć się pierwszej pomocy na fantomach:

Włodzimierz Mogiła: Strefa pierwszej pomocy przedmedycznej, ponieważ tego nigdy za wiele. Przeszkoliliśmy pracowników WORDu, którzy będą realizowali skomplikowane zagadnienie i bardzo ważne, czyli będą uczyć, jak udzielić pierwszej pomocy, prowadzić prawidłowo resuscytację, na profesjonalnych urządzeniach. Kolejnym elementem jest najnowszy symulator jazdy w warunkach specjalnych, gdzie może każdy każdy – przedszkolak, uczeń szkoły podstawowej, licealista, dorosły czy senior może sprawdzić swoje umiejętności, zweryfikować swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, jak również sprawdzić swoje zdolności psychomotoryczne.

Do stworzenia i wyposażenia ośrodka bezpieczeństwa ruchu drogowego WORD namówił władze marszałkowskie i wszystkie lokalne samorządy:

Tomasz Gęsiarz: Wsparliśmy ten pomysł WORDu finansowo. Jesteśmy przede wszystkim bardzo blisko, nasi mieszkańcy też mogą skorzystać z centrum bezpieczeństwa, z symulatorów. Później będą im pomocne w zachowaniu bezpieczeństwa, w prawidłowych nawykach, które powinno się mieć na co dzień, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie raz o kwestie ratowania życia i zdrowia ludzkiego, także bardzo chętnie weszliśmy we współpracę. Efekt jest bardzo fajny

– mówi wójt gminy Mstów – Tomasz Gęsiarz. Wojewódzki ośrodek dziękując samorządowcom, przypomina, że udostępni nowoczesne symulatory zainteresowanym osobom bezpłatnie. Celem jest bowiem poprawa bezpieczeństwa na naszych drogach i edukacja:

Włodzimierz Mogiła: Ciężar w ponad połowie udźwignęli samorządowcy. Gdyby nie oni, my byśmy nie dali rady sfinansować. Sytuacja WORDów w kraju jest trudna. To jest najważniejsze, że my to wszystko będziemy robili non profit, czyli taka nasza działalność pro publico bono, dla społeczeństwa. Mam nadzieję, że nauczyciele wykorzystają tę możliwość i będą starali się przyjeżdżać do nas z dziećmi i w ten sposób, z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego uczyć ich oznakowania

– dodaje dyr. WORD w Częstochowie – Włodzimierz Mogiła.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj