Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przed nami 14. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Będzie można zobaczyć instrumenty Stradivariego, są warte krocie

Facebook Twitter

W piątek (29.09) rozpoczyna się w Częstochowie Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Wydarzenie odbywa się cyklicznie co 2 lata. Prezentuje renomowanych solistów i zespoły, promuje też młode talenty.

Filharmonia Częstochowska współprowadzona przez miasto oraz samorząd województwa?

14. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana

W tym roku na melomanów czeka też nie lada gratka. Podczas inauguracji Festiwalu zaprezentowane zostaną m.in. skrzypce Antonio Stradivariego:

Adam Klocek: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Bronisława Hubermana, który po pandemii w zasadzie pierwszy raz w tym roku, w takiej odsłonie czysto festiwalowej, czyli jeden tydzień wypełniony koncertami. Zaczynamy też bardzo ciekawie, bo z Londynu przyjeżdża wystawa instrumentów Stradivariusa Giuseppe Guarneri del Gesu i to są instrumenty warte ponad 100 mln zł. W Filharmonii oczywiście będzie ochrona i 45 minut przed rozpoczęciem koncertu i pół godziny ponad po koncercie będziemy te instrumenty prezentować w filharmonii

– zapowiada Adam Klocek dyrektor Filharmonii im. Hubermana.

Drogocenne instrumenty zaprezentowane zostaną w piątek (29.09) w foyer. Ciekawostki na ich temat zdradzą nam eksperci:

Adam Klocek: Będzie też wspaniały wykład jednego z największych mistrzów lutnictwa i ekspertów właśnie od tych bezcennych starych skrzypiec Floriana Leoharda z Londynu, a skrzypce pochodzą z jego kolekcji. Będzie też znakomita solistka, która zagra na skrzypcach z kolei wielkiego konkurenta Stradivariusa, czyli Guarneri del Gesu. Te skrzypce są w tych samych cenach, też niebotyczne kilkumilionowe sumy w euro, w złotówkach to z około 20 milionów taki instrument kosztuje. To są niesamowite skarby dziedzictwa, lutnictwa. Cieszę się, że w Częstochowie będzie je można na żywo rzeczywiście zobaczyć.

14. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana potrwa w Częstochowie od 29 września do 6 października. Bilety cały czas są dostępne.

Szczegółowy repertuar znajdziecie na stronie internetowej filharmonii częstochowskiej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj