Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Filharmonia Częstochowska ze wsparciem Urzędu Marszałkowskiego. Umowę podpisano na 3 lata

Facebook Twitter

Umowa o współpracy między częstochowskim samorządem, a Urzędem Marszałkowskim odnośnie współprowadzenia Filharmonii - wreszcie została podpisana. Oznacza to na pewno większe fundusze dla tej instytucji kultury i rozwijanie jej oferty w kolejnych sezonach.

filharmonia częstochowska
fot. filharmonia.com.pl

Filharmonia Częstochowska otrzyma 2 miliony z urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

Adam Klocek: Po NOSPR To jest druga, największa sala koncertowa w województwie śląskim, licząc sale, w których wykonuje się muzykę filharmoniczną. Więc ten obiekt jest naszą dumą, natomiast jest zmorą, jeśli chodzi oczywiście o koszty utrzymania, jak każdy duży obiekt. Więc te środki od pana marszałka zostaną przeznaczone na dofinansowanie naszej działalności merytorycznej i utrzymania budynku. Prawdopodobnie również część na wynagrodzenia, ponieważ podniesienie pensji minimalnej dla 90% pracowników to jest ponad półtora miliona złotych, żeby zwiększyć same wynagrodzenia. No więc te potrzeby finansowe są olbrzymie.

filharmonia częstochowska

Filharmonia Częstochowska podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na 3 lata

Mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Ustalono i zapisano w umowie, że co najmniej przez 3 lata potrwa współpraca magistratu i Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie. Czy wsparcie wystarczy również na działalność artystyczną?

Adam Klocek: Jeśli ten budżet się ułoży pomyślnie i rzeczywiście zostanie nam trochę pieniędzy na tę działalność merytoryczną po opłaceniu kosztów utrzymania budynków, to myślę, że będzie jeszcze sporo rzeczy, na których mi zależy, a do tej pory nie udało się ich zrealizować aż w takim wymiarze, w jakim bym chciał. Myślę tutaj o naszych flagowych imprezach, jak Międzynarodowy Festiwal imienia Bronisława Hubermana, jak konkurs Reszków, jak konkursy instrumentalne, które próbowaliśmy kiedyś swego czasu robić też z sukcesem, ale niestety one z powodów finansowych nie mogły być kontynuowane. Letni Festiwal Muzyczny. Jest też pomysł na duży, nowy festiwal w Częstochowie, taki rzeczywiście dla bardzo szerokiej publiczności.

Dodaje dyr. Klocek. Dotychczas wszystkie koszty związane z wynagrodzeniami dla pracowników Filharmonii pokrywało miasto. Na całą działalność merytoryczną i utrzymanie budynku, placówka zarabiała sama. Ten model działał przez wiele lat, lecz w dobie rosnących cen i kosztów przestał wystarczać. Decyzja o współprowadzeniu instytucji w Częstochowie zapadła już wiosną.

Jakub Chełstowski: Cieszę się, że w budżecie choćby te 2 miliony w tym roku się znalazły do tego, żeby współprowadzić filharmonię, oczywiście będziemy rozmawiać nad nowym budżetem, żeby go zwiększyć w roku 2024 i w latach kolejnych, ale sam fakt obecności Urzędu Marszałkowskiego i wpisanie filharmonii jako instytucji współorganizowanej razem z panem prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Oczywiście są województwo śląskie, zarządza filharmonią w Katowicach, ale jednak do Katowic jest daleko, a tutaj potrzeby finansowe i jakościowe wszędzie są takie same. I cieszę się, że właśnie dopięliśmy tej historycznej umowy.

Filharmonia Częstochowska otrzyma wsparcie od władz wojewódzkich

Po długich przygotowaniach umowa została wreszcie parafowana, mówi Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego. Dlaczego przewiduje współpracę na okres 3 lat?

Jakub Chełstowski: Okres trzyletni też wynika z podobnych umów, które my mamy już zawarte z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie Muzeum Śląskiego czy Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. Nakłady na kulturę śląskim w 2019 roku było to 168 mln. Dzisiaj plany na przyszły rok nakładów na kulturę na wszystkie instytucje jest 301 mln. To jest konkretny wzrost o 143 miliony złotych w ciągu 5 lat. A więc naprawdę staramy się mieć dobre instytucje jakościowo pod względem tego, żeby zarobki w tych instytucjach też były godne, bo to są artyści i oni muszą też dobrze zarabiać, a nie grać w paru orkiestrach na raz, żeby tworzyć swoje budżety.

Przypomnijmy Filharmonia Częstochowska, poza dotacją od Urzędu Miasta dzięki nowej umowie otrzyma od Urzędu Marszałkowskiego dodatkowe środki na organizację pracy artystycznej oraz bieżącą działalność i utrzymanie budynku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024