Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Program zapobiegania próchnicy u uczniów klas II wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią

Facebook Twitter

To ma być sposób miasta na walkę z próchnicą u dzieci. W Częstochowie rusza program profilaktyki stomatologicznej dla uczniów klas II szkół podstawowych. Podobne inicjatywy były realizowane od kilku lat w naszym mieście, ale w 2020 i 2021 roku na drodze w ich realizacji stanęła pandemia.

fot. czestochowa.pl

Teraz programem ma być objętych blisko 900 dzieci z częstochowskich podstawówek. O tym, że jest on potrzebny świadczą statystyki. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że blisko 90% dzieci 12- letnich w Polce ma próchnicę. Wydział Zdrowia Urzędu Miasta pracuje już nad wyborem realizatora programu. Po jego wyłonieniu, rodzice bądź opiekunowie prawni będą musieli wyrazić pisemną zgodę na przeprowadzenie badań pod kątem próchnicy.

Głównym celem programu jest obniżenie częstości występowania próchnicy zębów i poprawa stanu zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku szkolnym.

Program zawiera elementy edukacji zdrowotnej oraz świadczenia zdrowotne, w tym:
– organizację spotkań edukacyjnych wśród dzieci, rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli w zakresie nauki prawidłowej higieny jamy ustnej,
– badania diagnostyczne z oceną stanu uzębienia dzieci, który opisany będzie w „paszporcie uśmiechu” przekazanym rodzicom lub opiekunom prawnym,
– lakowanie bruzd zębowych u 30% dzieci, które nie miały wcześniej wykonanego lakowania w zębach przedtrzonowych i siódmych trzonowych albo lak całkowicie lub częściowo im wypadł.
W ramach wcześniejszej edycji programu w latach 2017-2019 dokonano przeglądu jamy ustnej u 3205 uczennic i uczniów oraz zalakowano 722 zęby.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj