Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Marzec miesiącem zdrowia jamy ustnej. Jak dbać o zdrowe zęby u dzieci?

Facebook Twitter

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne ogłosiło marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. Celem tych inicjatyw jest propagowanie właściwych nawyków higienicznych oraz podnoszenie świadomości na temat nowotworów jamy ustnej.

fot.pixabay.com

Dentystka: rodzice często nie mają dostatecznej wiedzy o to, jak dbać o zdrowe zęby u dzieci

Specjaliści podkreślają, że odpowiedzialność za zdrowe zęby dzieci w dużej mierze spoczywa na rodzicach. Już od 4-6 tygodnia ciąży zaczynają się kształtować zawiązki zębów, których budowa i mineralizacja zależą od diety przyszłej mamy. Zaleca się spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A, D i C, minerały takie jak wapń, fosfor, żelazo, fluor, oraz ograniczenie cukrów prostych.

Według dentystki Marta Maksymiuk z Bielska-Białej, kobiety w ciąży powinny otrzymać intensywną opiekę stomatologiczną już od pierwszego trymestru. Stan zdrowia jamy ustnej matki ma wpływ na przebieg ciąży, dlatego zaleca się regularne kontrole stomatologiczne oraz dbanie o higienę jamy ustnej.

Ważne jest także dbanie o higienę jamy ustnej niemowląt od pierwszych dni życia. Zaleca się oczyszczanie wałów dziąsłowych dziecka za pomocą gazika nasączonego wodą lub roztworem rumianku. Odpowiednia higiena pomaga zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas ząbkowania i zapobiega próchnicy wczesnego dzieciństwa.

Źródło: /PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024