Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miejskie programy zdrowotne z kontynuacją. Badania słuchu u uczniów na kolejne 5 lat

Facebook Twitter

Miasto przedłużyło o kolejne lata trzy projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej w zakresie: przesiewowych badań słuchu, leczenia niepłodności metodą in vitro, a także szczepień na grypę.

Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

Miejskie programy zdrowotne będą kontynuowane

Skorzystają częstochowianie w różnym wieku:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Od lat już szczepimy na grypę. Jest duże zainteresowanie mieszkańców też, dlatego przedłużyliśmy ten program na kolejne 5 lat. Tu może przypomnę, że z miejskiego programu mogą korzystać osoby po 65 roku życia, dzieci i młodzież chore na choroby przewlekłe i nowotworowe oraz częstochowskie przedszkolaki. Co roku oczywiście ogłaszamy konkurs ofert. Przychodnie, które zgłaszają się do programu potem wykonują bezpłatne szczepienia na grypę u naszych mieszkańców

– działania miejskie na rzecz zdrowia częstochowian przybliża nam Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Program przesiewowych badań słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych potrwa przez kolejne 5 lat. Znajdzie się na niego finansowanie w miejskim budżecie. Badania dotychczas prowadzone na zlecenie miasta, często wykazywały, że problemy ze słuchem mogą mieć dzieci, które przebyły wcześniejsze infekcje:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Program realizowany jest na terenie placówek szkolnych, w gabinetach profilaktyki zdrowotnej, ale w tym roku powróciliśmy do realizacji tego programu, w mniejszym jeszcze zakresie. Programem zostanie objętych ponad 1400 dzieci uczniów klas pierwszych szkół podstawowych i bez wcześniejszych badań wynika i z naszych badań przesiewowych, że około 28% dzieci kierowane jest do dalszej diagnostyki. Także widać, że faktycznie jest zasadność tego programu.

Badaniami przesiewowymi słuchu zostanie objętych ponad 1400 dzieci z pierwszych klas podstawówek. Znaczna część przebadanych musi być skierowana do dalszej diagnostyki:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: To bardzo ważny program dla naszych dzieci, bo niejednokrotnie rodzice zastanawiają się, co dzieje się ze słyszalnością naszych dzieci. I te badania pokazują, że niejednokrotnie przebyte infekcje powodują, że właśnie są jakieś takie zaburzenia słuchu, które da się oczywiście wyleczyć, ale trzeba zdiagnozować i podczas tych badań właśnie przesiewowych takie historie związane właśnie tutaj z jakimś ubytkiem czy też niedosłyszeniem bardzo dobrze wychodzą. Dlatego też ten program będziemy realizować.

– dodaje naczelnik Grażyna Stramska-Świerczyńska. Miasto przedłużyło na kolejne lata programy dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Wśród nich ponownie znalazło się leczenie niepłodności metodą in vitro. Obok realizowanego od kilkunastu lat programu samorządowego, od czerwca zostanie przywrócone również rządowe finansowanie tych zabiegów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj