Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Program Mały ZUS Plus dla małych firm. Czas na zgłoszenia właśnie upływa

Facebook Twitter

Jeśli masz niewielką firmę i prowadzisz działalność gospodarczą na niedużą skalę, to być może rozwiązanie dla ciebie. Osoby, które chcą płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne mogą zgłosić się do programu Mały ZUS plus.

Mały ZUS Plus ZUS, wnioski o Mama 4 plus

Mały ZUS Plus

Warto się pospieszyć, bo terminy upływają z końcem stycznia:

Beata Kopczyńska: Mały ZUS Plus to niższe składki na ubezpieczenia społeczne liczone od dochodu z działalności za ubiegły rok kalendarzowy. Ostateczny termin to 31 stycznia. Przegapienie tej daty oznacza, że przedsiębiorca z ulgi będzie mógł skorzystać dopiero w 2025 roku. Mały ZUS Plus uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne, ale nie dotyczy to składki zdrowotnej, które jest opłacana w pełnej wysokości.

Fot. archiwum ZUS. Beata Kopczyńska

Na zgłoszenie zostało więc niewiele czasu, informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w naszym regionie. Trzeba jednak spełniać zasady, które pozwalają obniżyć nasze comiesięczne opłaty na ZUS:

Beata Kopczyńska: Jest kilka warunków, które należy spełnić, by skorzystać z ulgi. To m.in. wpisanie przedsiębiorcy do rejestru CEIDG. Takie prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Przychód roczny z tej działalności w poprzednim roku nie może przekroczyć 120 tysięcy złotych. Natomiast jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej niż rok, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.

Nie każdy mały przedsiębiorca zakwalifikuje się więc do obniżonych składek, informuje zakład w Częstochowie. Warto złożyć dokumenty, przedłożyć potrzebne zaświadczenia, ewentualnie dopytać urzędników, czy nasza mała działalność gospodarcza może podlegać obniżonym składkom:

Beata Kopczyńska: Osoba, która korzystała z Małego ZUS Plus w poprzednim roku i nadal spełnia warunki, nie musi ponownie zgłaszać się do ulgi. Ważne jest dokonanie takiego formalnego zgłoszenia w ZUS. Należy to zrobić, składając dokumenty. Dokumenty można złożyć papierowo lub elektronicznie. Każdy korzystający w styczniu z Małego ZUS Plus, musi także przekazać informację o rocznym przychodzie.

Po szczegóły odsyłamy do lokalnego oddziału ZUS, przy ul. Dąbrowskiego. Przedsiębiorców informowała rzecznik Beata Kopczyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj