Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Oszuści ślą maile w sprawie 800 plus. ZUS przestrzega przed ich otwieraniem

Facebook Twitter

Uwaga na oszustów internetowych i podejrzany mailing na poczcie elektronicznej ostrzega swoich klientów ZUS. Tym razem oszuści, którzy chcą wyłudzić nasze dane i pieniądze podszywają się bowiem pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych i piszą w sprawie wniosków 800plus.

800 plus
fot.mat.prasowe

800 plus – uwaga na oszustów!

Do takich sytuacji doszło już w województwie śląskim:

Beata Kopczyńska: W poniedziałek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłosili się klienci, którzy otrzymali e-maile z prośbą o uaktualnienie swoich danych w celu wypłaty świadczenia w wyższej wysokości, do treści dołączony był link, w którym należało przyłączyć się do formularza. Klienci w ostatnim czasie nie zmieniali żadnych danych, a świadczenie otrzymują terminowo. Zaniepokoiła ich domena, z której wysłano e-maila, bo łudząco przypominała ona PUE-ZUS, choć widniała tam jako PUO.

Internetowe Konto Pacjenta

Fot. Pixabay

Informuje rzeczniczka ZUS-u w naszym regionie Beata Kopczyńska. Zakład oczywiście nie wysyła tego typu maili, a od stycznia 800 zł wypłacane jest automatycznie i nie musimy niczego aktualizować:

Beata Kopczyńska: Na szczęście nasi klienci, którzy zgłosili się do ZUS, nie dali się nabrać na to oszustwo. Apelujemy do innych osób, które być może otrzymały taką wiadomość, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na nią, ani tym bardziej nie otwierać zawartych w korespondencji załączników czy linków. Zazwyczaj taki e-mail ma na celu pobranie naszych danych z formularza, zainfekowanie komputera lub uzyskania dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w pamięci komputera. Podkreślamy, że nie kierujemy też drogą mailową takich informacji z linkiem.

Uważajmy na wszelkie linki, nadsyłane fałszywe wnioski czy prośby oszustów, którzy podszywają się pod urzędników. Takie działania to oszustwo, które warto zgłaszać, przestrzega rzecznik instytucji. Od tego roku świadczenie w wyższej wysokości jest podnoszone i wypłacane bez udziału klienta.

Beata Kopczyńska: Świadczenie wychowawcze od stycznia tego roku jest podnoszone do kwoty 800 złotych automatycznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, więc nie trzeba składać wniosku. Wnioski na nowy okres świadczenia trwający od 1 czerwca tego roku do końca maja przyszłego roku będzie można składać dopiero od 1 lutego tego roku. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Składanie wniosków odbywa się za pośrednictwem PUE, bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i aplikacji mZUS. Nie ma składania wniosku poprzez przesłany pocztą link, czy załącznik

– dodaje rzeczniczka.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj