Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ważne roczne rozliczenia od ZUS-u, sprawdźcie czy nie zalegacie ze składkami

Facebook Twitter

roczne rozliczenia od ZUS

roczne rozliczenia od ZUS Polacy i ich oszczędności

Początek nowego roku to czas gdy ZUS informuje nas o składkach i rozliczeniach za ostatnie 12 miesięcy. Płatnicy na dniach dowiedzą się jak wygląda stan ich konta za rok 2023. Informację będzie można znaleźć na ZUS-owskich profilach w Platformie Usług Elektronicznych. O szczegółach mówi Radiu Jura Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS.

Beata Kopczyńska: Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w ubiegłym orku, otrzyma informację czy na jego koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata czy też saldo zerowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poda również w jakiej wysokości płatnik przekazał  wpłaty w roku 2023 i jakie należności należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w ratach otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

Te ważne informacje finansowe znajdziemy na platformie PUE ZUS, informuje rzeczniczka tej instytucji w regionie Beata Kopczyńska. A co zrobić, gdy mamy niedopłatę w ZUS-ie, albo powinniśmy otrzymać zwrot pieniędzy?

Beata Kopczyńska: W sytuacji, w której okaże się, że przedsiębiorca ma zaległości, warto podjąć jak najszybciej działania w celu uniknięcia dodatkowych odsetek. Jeśli zaległości są możliwe do spłacenia od razu, to najlepiej nie czekać i je spłacić. Niewielkie zaległości należy spłacić poprzez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę. Płatnicy na koncie których jest nadpłata – wówczas płatnik składek może pomniejszyć kwotę bieżącej wpłaty w najbliższym terminie, czyli będzie płacił w danym miesiącu niższe składki o tą nadpłatę.

Jeżeli zalegamy jako osoby prowadzące działalność gospodarczą z pokaźnymi kwotami wobec ZUS, warto się zgłosić, wypełnić wniosek i liczyć, że instytucja rozłoży nam należności na raty. W razie nadpłat można ubiegać się o zwrot wyższej kwoty. I jeszcze jedna ważna informacja o rocznych rozliczeniach ZUS.

Fot. archiwum ZUS. Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska: W informacji, którą przesyłamy na konto płatników składników na PUE są uwzględnione wy łącznie deklaracje rozliczeniowe albo opłacane składki, które zostały zapisane na koncie płatnika do 31 grudnia 2023 roku, Jeżeli płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo wpłaca składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na platformie usług elektronicznych ZUS. Warto uważnie przeczytać tą informację z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jaki jest stan rozliczeń naszego konta.

Informowała rzecznik ZUS-u Beata Kopczyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj