Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej produkują przyłbice ochronne dla ratowników i lekarzy

Facebook Twitter

Te bardzo potrzebne w walce z epidemia przedmioty powstają w laboratoriach częstochowskiej uczelni. Powstają w nowoczesnych drukarkach 3D. Pierwsza partia przyłbic zostanie przekazana w najbliższych dniach do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

fot. www.pcz.pl

O szczegółach mówi prof. Maciej Knapiński – dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PCz:

Drukarkami pozwalającymi na wydruki z tworzyw sztucznych, wykorzystując dostępne projekty przyłbic ochronnych rozpoczęliśmy takie wydruki. Planujemy przekazać przygotowane przez nas przyłbice szpitalom regionu częstochowskiego.

Pierwsza partia trafi do szpitala na Partkice w najbliższych dniach:

Cały czas dochodzą sygnały, że tego sprzętu brakuje. Stoimy na stanowisku, że synergia jednostek, które dysponują tego typu sprzętem jak drukarki 3d, są wstanie w jakiś sposób – pewnie niezadowalający ale sądzę że istotny – wspomóc produkcję sprzętu ochronnego. W dobie koronawirusa uważamy, że wszystkie środki tego typu są potrzebne i należy je wykorzystywać.

Ile czasu zajmuje wyprodukowanie przyłbic?

Jest to wydruk 3D, w zależności od jakości drukarek i szybkości to trwa różnie. W naszym przypadku przygotowanie przyłbicy wynosi ok. 5 godzin, czyli tak naprawdę wykorzystując u nas trzy drukarki, w ciągu dnia jesteśmy wstanie przygotować ok. 6 takich przyłbic.

– opowiadał prof. Maciej Knapiński – dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów PCz.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023