Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powstała polsko-ukraińska fundacja w Częstochowie. Będzie otaczać opieką rodziny ukraińskie

Facebook Twitter

W Częstochowie powstała nowa polsko-ukraińska Fundacja Nasz Dom. Zajmie się na szeroką skalę opieką nad dziećmi i dorosłymi uchodźcami z Ukrainy. Przygotowania trwały od pół roku, teraz działania związane z powołaniem jej do życia zostały sfinalizowane.

Pierwsze efekty widać w placówce przedszkolnej przy ul. św. Barbary. Dalsze aktywność ma odbywać się przy ul. Śląskiej:

Działa na ul. Barbary 32 przedszkolna grupa dla ukraińskich dzieci, która pomaga im łączyć się, dzielić się tradycjami, uczymy ich również polskich tradycji, polskiego języka i wszystko to dzięki ludziom, którzy tutaj przebywają, uchodźcom. Pomagają również z mieszkaniem. Jest punkt informacyjny, gdzie działają aktywiści naszej fundacji, który działa przy Urzędzie Miasta. Bardzo dużo jest Polaków, którzy pomagają swoim braciom.

Jak mówi twórczyni fundacji w Częstochowie – Mariana Yemelianova, działania będą koncentrować się w centrum miasta. To tutaj będą kierowane osoby, które potrzebują konkretnych porad, pomocy, ułatwień w funkcjonowaniu w nowym dla nich mieście:

Nasi fundatorzy to i Polacy, i Ukraińcy, ale nasza fundacja teraz dzięki Urzędowi Miasta otrzymała już swoją siedzibę na ul. Śląskiej 3/5, gdzie będziemy koordynować rozmieszczenie uchodźców, w planach również będzie pomoc edukacyjna, dlatego że ludzie tutaj przyjeżdżają i nie znają języka polskiego, nie wiedzą gdzie pójść, gdzie szukać pracy. W tym wszystkim będziemy pomagać razem z władzami miasta.

Ze strony Ukraińców płyną przede wszystkim do naszych mieszkańców podziękowania, za rzeczowe wsparcie, za otwartość i każdą okazaną pomoc:

Od naszych Ukraińców, którzy są w fundacji, chciałam bardzo podziękować wszystkim Polakom za wsparcie, zrozumienie, pomoc materialną, organizacyjną, informacyjną dla Ukraińców. Najcenniejsze, co mamy w Ukrainie, teraz ratujecie wy Polacy – to nasz naród, nasze życie, nasze kobiety, nasze dzieci, przyszłość. To wszystko jest ratowane waszymi rękami. Jako Ukrainka, która mieszka tutaj już dwa lata, mówię o tym, że my nie zapomnimy o tym, co i ile dla nas zrobiliście, ile dostaliśmy od was wsparcia. Będzie wspierać Polskę tak, jak Polska wspiera teraz Ukrainę.

Za wsparcie w potrzebie dziękowała Mariana Yemelianova z Fundacji Nasz Dom.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024