Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Policjanci ostrzegają przed cyberatakami, świadomość rośnie

Facebook Twitter

Częstochowscy policjanci ostrzegają przed cyberatakami, internetowymi przestępcami i wyłudzeniami, których ofiarą nadal najczęściej padają osoby starsze. Seniorzy z natury bardziej łatwowierni i gorzej radzący sobie z nowinkami technicznymi, jeszcze kilka lat temu byli łatwym celem.

Rośnie jednak świadomość, a coraz więcej osób podejrzane wiadomości i telefony zgłasza mundurowym:

Kamil Sowiński: Rodzajów ochrony jest tak naprawdę bardzo wiele, bo jeżeli mówimy o atakach, choćby jakimiś fałszywymi linkami, SMSami itd., to przede wszystkim nasza świadomość, to żebyśmy wiedzieli i sprawdzali, a nie klikali od razu w każdy wysłany link czy w każdą wiadomość, którą dostajemy. Więc ta świadomość jest tą podstawą. Wiadomo, mamy również programy antywirusowe zarówno dla telefonów, jak i komputerów i różnego rodzaju zabezpieczenia systemowe. Natomiast ta świadomość – będę to powtarzał – jest najważniejsza. To, żebyśmy wiedzieli, jak bezpiecznie korzystać z internetu, z urządzeń elektronicznych.

Jak mówi mł. asp. Kamil Sowiński z Wydziału Prewencji KMP w Częstochowie, osoby starsze są uświadamiane często przez innych członków rodziny oraz wnuki. Same też radzą sobie coraz lepiej z obsługą komputera, mailami czy bankowością elektroniczną:

Kamil Sowiński: Jeszcze parę lat wstecz na terenie naszego garnizonu częstochowskiego na 10 telefonów oszustów do osób starszych 9-10 osób padało ofiarami tych oszustów, bardzo często, więc to był ogromny odsetek, a na dzień dzisiejszy mamy 9 to jest telefonów potem do nas ze zgłoszeniem, że ktoś chce ich oszukać, że są w trakcie próby oszustwa, więc te 9 osób stało się bardziej świadomymi na te 10. Ta jedna osoba często pada ofiarą tego oszustwa. Nie oszukujmy się, dalej tym oszustom się to udaje. Są to bardzo duże kwoty. Natomiast świadomość osób rośnie, a co za tym idzie też bezpieczeństwo.

Nadal policja zaleca czujność, szczególnie, że internetowi i telefoniczni oszuści cały czas usprawniają swoje metody działania.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj