Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Częstochowie ruszyła akcja „Wyłącz hejt – włącz szacunek”. Wspiera ją młodzież, policja i nauczyciele

Facebook Twitter

W Częstochowie ruszyła akcja "Wyłącz hejt - włącz szacunek", która ma na celu przeciwdziałanie groźnym formom, głównie internetowej przemocy. Działania właśnie wdraża fundacja Eltrox - Razem Bezpieczniej.

Wyłącz hejt - włącz szacunek
Fot. fundacja.eltrox.pl

W Częstochowie ruszyła akcja „Wyłącz hejt – włącz szacunek”

Zaangażowali się oczywiście częstochowscy uczniowie:

Justyna Wilk: Młodzież, dzieci, a czasami nawet osoby dorosłe nie do końca mają świadomość tego, że to, czym się zajmują czy to co preferują, jest hejtem i działa negatywnie, destrukcyjnie na drugiego człowieka. Porównuje się hejt, czyli słowo nienawiści do dźgnięcia nożem czy do działania na utratę zdrowia i życia człowieka. Ja bym powiedziała, że jest nawet gorzej, dlatego, że atak bezpośredni jesteśmy w stanie zaobserwować od razu, natomiast atak prowadzony słowem czasami wśród ludzi dopiero zaczyna dojrzewać i po jakimś czasie okazuje się, że ten ktoś został tak mocno skrzywdzony, że potrafią sobie ludzie odebrać życie.

Jak mówi Justyna Wilk, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kopernika we Wrzosowej, hejt to rozległe zagadnienie, które wciąż przybiera coraz nowsze i groźniejsze formy. Nowa kampania profilaktyczna jest odpowiedzią na poważny problem społeczny:

Michał Adamus: Hejt rozlewa się głównie w sieci i to poprzez media społecznościowe. W bardzo prosty sposób możemy wyrażać swoje zdanie. Oczywiście wyrażanie swojego zdania jest bardzo dobre, natomiast musimy uważać na słowa. Musimy odróżnić właśnie hejt. Dlatego ta granica jest bardzo, bardzo cienka. Natomiast pandemia koronawirusa spotęgowała problem hejtu. Wszyscy byliśmy zamknięci w domach oraz szukaliśmy życia w internecie. Każdy sobie z tym radzi różnie. Niektórzy są bardziej odporni i radzą sobie lepiej. Natomiast trzeba szukać pomocy u specjalistów.

– mówi Michał Adamus z częstochowskiej fundacji Eltrox – Razem Bezpieczniej, która inicjuje i wspiera rozmaite formy działania na rzecz bezpieczeństwa. Prawo broni ofiary hejtu, chociaż nie ma jednego konkretnego przepisu, który określałby karę za jego stosowanie:

Kamil Sowiński: O znieważeniu, o groźbach karalnych. Natomiast wszystkie te przestępstwa, a także wykroczenia, bo np. złośliwe niepokojenie jest dla przykładu wykroczeniem, są ścigane nie z urzędu, a na wniosek osoby pokrzywdzonej, więc warto o tym pamiętać, że trzeba zgłosić takie zdarzenie, aby ono było ścigane. Pewnego czasu powstała grupa do przeciwdziałania cyberzagrożeniom, która ma również swoją siedzibę w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach i dosyć dobrze radzą sobie ze ściganiem tego rodzaju zjawisk. Instrumenty do tego, aby ścigać te osoby są. Ważne jest to, żebyśmy to zgłaszali, aby można było ich ścigać

– informuje mł. asp. Kamil Sowiński z częstochowskiej komendy policji. Według statystyk hejt jest jedną z głównych przyczyn samobójstw wśród młodzieży. Dlatego w Częstochowie odbyła się kolejna akcja profilaktyczna, która miała przestrzec uczniów przed zgubnym wpływem podobnych zachowań.

Justyna Wilk: Problem polega na tym, że wśród dzieci i młodzieży jest ogromna nieświadomość. Jeszcze mimo prowadzenia wielu akcji, rozmów i działań związanych z profilaktyką na ten temat, ciągle jest jakaś anonimowość. Nieświadomość tego, że to, co czynimy, może mieć takie skutki. Wydaje się uczniom, że jeśli jeden do drugiego coś napisze, jeden na drugiego coś powie, ktoś powtórzy podrobi zdjęcie, że to jest fajne i to jest śmieszne, No nie, bo każdy z nas ma jakieś poczucie własnej wartości

– dodaje Justyna Wilk, dyrektor Szkoły Podstawowej we Wrzosowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj