Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pochodząca z Częstochowy a mieszkająca w Berlinie autorka z głównym trofeum w międzynarodowym konkursie literackim

Facebook Twitter

Częstochowianka Agnieszka Oknińska została nagrodzona za swoje opowiadanie w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Siegfrieda Lenza. Zajęła w nim pierwsze miejsce. Autorka aktualnie mieszka w Berlinie, ale przed laty była związana m.in. z częstochowską radiofonią.

Autorka z głównym trofeum w międzynarodowym konkursie literackim
Fot. facebook.com/people/Agnieszka-Okninska

Autorka z głównym trofeum w międzynarodowym konkursie literackim. Agnieszka Oknińska pochodzi z Częstochowy

Fot. facebook.com/people/Agnieszka-Okninska

Autorka ma na koncie więcej opowiadań, bajek dla dzieci i miniatur literackich. Zdobyła za nie liczne nagrody w lokalnych konkursach w różnych zakątkach Polski. Gratulujemy.

Międzynarodowy Konkurs Literacki im. Siegfrieda Lenza

Wśród gości festiwalu, w ramach którego rozstrzygnięto tak pomyślny dla pochodzącej z Częstochowy autorki konkurs, byli m.in. wybitna poetka Ewa Lipska, znani nie tylko z pisarstwa, ale i z mediów elektronicznych Agata Passent i Max Cegielski, reportażystka historyczna Magdalena Grzebałkowska czy autor całej serii publikacji o polskiej przestępczości zorganizowanej Artur Górski. Organizatorem festiwalu było Ełckie Centrum Kultury wraz z tamtejszą Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Nasierowskiej. Partnerem przedsięwzięcia była m.in. Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie.

Siegfried Lenz

A kim jest patron konkursu? Siegfried Lenz to nieżyjący już, wybitny niemiecki autor literatury współczesnej. Urodził się właśnie w Ełku, w 1926 roku. Został nawet honorowym obywatelem tego miasta w 2011 roku. Jego dzieło, pełne śladów Hemingwaya, Dostojewskiego, Camusa czy Faulknera, zasadniczo rozpada się na dwie szerokie kategorie – symboliczną i realistyczną. W tej drugiej pisarz poświęcił wiele uwagi przeszłości swoich stron rodzinnych – Mazur. Twierdził, że wspomnienia o Ełku uformowały jego wyobraźnię jako twórcy. Angażował się w przezwyciężanie złej przeszłości Niemiec i jej następstw – także na polu kontaktów z innymi narodami, w tym z polskim. Zmarł w 2014 roku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj