Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po Bibliotece Publicznej i OPK Gaude Mater, swoje drzwi otwiera Muzeum Częstochowskie

Facebook Twitter

To kolejna instytucja, która dostosowała warunki zwiedzania do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

Jak zatem będzie wyglądało zwiedzanie ekspozycji i które konkretnie Działy Muzeum Częstochowskiego zapraszają mieszkańców? O tym Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowy

jak mówi Marcin Breczko, osoby, które chcą odwiedzić Muzeum Częstochowskie muszą przestrzegać nowych zasad bezpieczeństwa

Zwiedzający są zobowiązani do posiadania własnych środków ochrony w postaci maseczki zasłaniającej nos i usta, a także do skorzystania z płynu dezynfekcyjnego. Wskazane będzie używanie przez zwiedzających własnych rękawiczek jednorazowych.

 

Ratusz

  • wystawy i prezentacje stałe – „Dzieje miasta Częstochowy” – stała wystawa historyczna, „Malarstwo w zbiorach Muzeum Częstochowskiego”, „Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845-1918”, „Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie – stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej”
  • wystawa czasowa: „Ecce Homo” – prezentacja malarstwa i rzeźby ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego (do 14 czerwca)

Galeria Dobrej Sztuki

  • wystawy i prezentacje stałe – „Sztuka Polska XIX i XX w.”, „Grafiki mistrza drzeworytu Stefana Mrożewskiego w kolekcji Muzeum Częstochowskiego”
  • wystawa czasowa „Terra recognita 2020” – międzynarodowa ekspozycja prac graficznych współorganizowana z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (do 31maja)

W kolejnym etapie planowane jest uruchomienie Rezerwatu Archeologicznego, Muzeum Żydów Częstochowian, następnie Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej, Zagrody Włościańskiej.

W ostatnim etapie udostępnione będą Pawilon Wystawowy i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

Wykaz wystaw i obiektów udostępnianych do zwiedzania będzie na bieżąco aktualizowany i zamieszczany na stronie internetowej Muzeum  www.muzeumczestochowa.pl

Obowiązywać będą szczególne zasady i regulacje, w tym nowe godziny otwarcia.

Obiekty Muzeum Częstochowskiego będą czynne dla zwiedzających w następujących dniach i godzinach:

  • wtorek-piątek od 12.00 do 17.00 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 16.30)
  • sobota i niedziela od 12.00 do 17.30 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 17.00)

Wystawy będzie można zwiedzać jedynie indywidualnie, z ograniczeniem liczby zwiedzających znajdujących się jednocześnie w poszczególnych obiektach – do maksymalnie 6 osób w Ratuszu, do maksymalnie 4 w Galerii Dobrej Sztuki. W przypadku uruchomienia kolejnych obiektów – maksymalnie do 4 osób w Rezerwacie Archeologicznym, Muzeum Żydów Częstochowian, Pawilonie Wystawowym i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, maksymalnie do 2 osób w Domu Poezji i Zagrodzie Włościańskiej.

Zwiedzający będą zobowiązani do posiadania własnych środków ochrony w postaci maseczki zasłaniającej nos i usta, a także do skorzystania z płynu dezynfekcyjnego. Wskazane będzie używanie przez zwiedzających własnych rękawiczek jednorazowych.

Osoby przebywające w obiektach Muzeum (pracownicy i zwiedzający) będą zobowiązane do zachowania między sobą dystansu co najmniej 2 metrów.

Wyłączone do odwołania z użytkowania będą szatnie oraz multimedia i inne urządzenia aktywowane dotykiem (np. ekrany dotykowe).

Pracownicy Działu Obsługi Muzeum będą mieli prawo nie wpuścić do obiektu osób wykazujących objawy chorobowe.

W trakcie pobytu na terenie Muzeum zwiedzający zobowiązani będą do stosowania się do poleceń wydawanych przez pracowników Działu Obsługi i służb ochrony Muzeum.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj