Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Sylwestrowa zabawa last minute: Uważajcie na oszustów

Facebook Twitter

Koniec grudnia to czas, kiedy wiele osób w pośpiechu szuka idealnej oferty sylwestrowego wyjazdu. Wodzisławscy policjanci radzą, na co zwrócić uwagę, by uniknąć rozczarowania i straty pieniędzy. Przede wszystkim bądźmy czujni!

Sylwestrowa zabawa, oszust

Sylwestrowa zabawa last minute – to mogą wykorzystać naciągacze

W Internecie znajdujesz atrakcyjną ofertę pobytu w hotelu lub pensjonacie. Szczęśliwy rezerwujesz termin, wpłacasz zaliczkę, po czym kontakt z ogłoszeniodawcą się urywa. Ty zostajesz bez pieniędzy i wymarzonych wczasów i zastanawiasz się, jak do tego mogło dojść. Tak najczęściej wyglądają przypadki oszustwa na tzw. wirtualny pensjonat.

Koniec grudnia to czas, kiedy wiele osób w pośpiechu szuka idealnej oferty sylwestrowego wyjazdu. Zanim jednak zarezerwujemy pobyt i wpłacimy pieniądze, wnikliwie sprawdźmy obiekt, do którego zamierzamy się udać. Na co należy zwrócić uwagę, by uniknąć przykrych konsekwencji?

Policja radzi:

  • Starajmy się korzystać tylko z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów itp. lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców.
  • Dokładnie sprawdźmy dane, postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji. Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność.
  • Atrakcyjne hotele czy pensjonaty kuszące znakomitą lokalizacją, wysokim standardem i jednocześnie niską ceną mogą okazać się obiektami, które wcale nie istnieją. Porównajmy cenę wynajmu w różnych obiektach, sprawdźmy, czy dany adres faktycznie istnieje.
  • Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
    Nie działajmy pod presją czasu – pośpiech nie sprzyja zachowaniu ostrożności.
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości tej oferty.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, potwierdzenia przelewów, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy. Właściciel obiektu, który zauważy, że zdjęcia lub inne dane jego pensjonatu, domku, apartamentu etc. zostały skopiowane i wykorzystane na innej stronie oferującej noclegi, powinien po uprzednim zabezpieczeniu dowodu (print screen, wydruk), niezwłocznie interweniować u administratora strony celem zablokowania takiego ogłoszenia, a następnie złożyć stosowne zawiadomienie na Policji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj