Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pierwszy elektryczny autobus już testowany, zanim dojedzie do częstochowskiego MPK

Facebook Twitter

Pierwszy z gotowych "elektryków" dla częstochowskiego MPK jest już w fazie testów, producent Autosan sprawdza go na swoim terenie, na drogach Podkarpacia.

Potem pojazd trafi do Częstochowy, a na nasze ulice już w maju:

Jest to w pełni elektryczny autobus, który nie emituje żadnych szkodliwych substancji, dlatego też zastępując 40 hybryd 15 autobusami elektrycznymi jesteśmy w stanie ten efekt ekologiczny, który był założony w umowie na dostawę autobusów hybrydowych, spełnić. Żeby zrealizować zapisy ugody podpisanej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska, przede wszystkim musimy w pierwszej kolejności uzyskać efekt ekologiczny.

Jak mówi Mariusz Sikora, prezes częstochowskiego MPK, najważniejsze dla przewoźnika, kierowców i samych pasażerów okażą się walory jakie ma autobus elektryczny:

Jest przede wszystkich dużo cichszy. Można jeździć na tzw. trybie cichym, czyli silnik pracuje na poziomie 600 obrotów, a autobus napędzany jest tylko z baterii i przede wszystkim uzyskaliśmy mniejsze spalanie niż w pierwotnych autobusach hybrydowych. Jesteśmy zadowoleni. Jeszcze musimy go przetestować.

Zatem w trakcie przejazdów nie będzie nam wewnątrz dokuczał hałas, na jaki skarżyli się mieszkańcy w autobusach hybrydowych. Poprawi się komfort jazdy

– podkreśla Robert Madej – wiceprezes częstochowskiego MPK.

Są to autobusy bardzo ciche w użytkowaniu. Można rozmawiać w środku bez problemu, pasażerowie będą się słyszeć, ale też niczym nie ustępujące z dotychczasowym autobusom, które były z silnikiem Diesla. Jeżeli chodzi o komfort podróży, Częstochowa zawsze chciała być innowacyjna i oczywiście na początku trochę nie wyszło, bo mieliśmy problemy z autobusami hybrydowymi, ale to właśnie dzięki Autosanowi będzie to wypełnienie pierwszego punktu ugody z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska.

Autobusy będą mogły przejechać około 300 km bez konieczności doładowywania. Elektryki będą klimatyzowane i wyposażone w monitoring.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022