Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Olsztyńskie ruiny kryją wiele tajemnic. Czy starczy pieniędzy na dalsze prace i odkrycia?

Facebook Twitter

Olsztyńskie zamkowe ruiny kryją jeszcze wiele tajemnic. Część z nich poznamy już w przyszłym roku. Kończą się zakrojone na wielką skalę badania i wykopaliska prowadzone przez Wspólnotę Gruntową w Olsztynie.

fot. facebook.com/Jurajska-Gmina-Olsztyn

Kończy się 4 rok prac konserwacyjno-budowlanych przy ruinach zamku i jesteśmy zafascynowani tym, co się tam zadziało. Zorganizowaliśmy sobie w ostatnim czasie wycieczkę na zaproszenie wspólnoty gruntowej i olsztyńskiej. Te prace kosztujące już w tej chwili około 9-10 mln złotych, realizowane ze środków unijnych, zmierzają do końca. W baszcie studziennej podziwialiśmy odtworzoną klatkę schodową, zabezpieczone okna, zbudowane stropy, zadaszenie. Jest to zupełnie nowy wymiar tego, czego mogliśmy się po tym zamku spodziewać.

To bardzo dobre informacje dla gminy

– cieszy się wójt Olsztyna Tomasz Kucharski. Miejscowość ciągle nastawiona jest na ruch turystyczny, a w obliczu rewitalizacji części zamkowych atrakcji, zapowiada się jeszcze większe zainteresowanie w tym zakresie. Odkryto liczne tajemnicze miejsca jak jaskinia ze śladami Neandertalczyków sprzed 45 tys. lat:

Odkryto tzw. fałszernię – to miejsce, gdzie wybijano monety, a robiono to nielegalnie. Dużo rzeczy takich bardzo tajemniczych, które wypadałoby poddać kolejnym badaniom, bardzo kosztownym. Ten potencjał tam jest znakomity do odkrycia. Tak to oceniamy, że przed nami jeszcze bardzo dużo czasu, który wypadałoby poświęcić na pracę archeologiczne, geologiczne.

Pod jurajską warownią dokonano licznych odkryć, ale też została odtworzona część zamku, która zostanie udostępniona turystom. To też ma być magnes dla przyjezdnych i mieszkańców, mówi wójt Olsztyna. Czy będą dalsze prace w obliczu ostatnich odkryć?

Problemem są środki. Wydaje się, że za te środki, które wspólnota pozyskała, już się więcej zrobić nie da. Te prace się powinny zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Będzie zdecydowanie lepsze, ciekawsza oferta dla turystów. Będą mogli wejść do jaskini pod zamkiem i do baszty studziennej. Dużo atrakcji się szykuje na przyszły sezon turystyczny

– dodaje wójt gminy Olsztyn – Tomasz Kucharski. Spora część atrakcji ma być otwarta dla zwiedzających już w 2022 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj