Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

O godzinie 10.00 rozpocznie się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta – chodzi o Ryneczek Wały Dwernickiego. Jest oświadczenie magistratu

Facebook Twitter

Nie milkną echa po czwartkowej (12.12) awanturze i szarpaninie, do których doszło w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta. 

Przeczytajcie treść komunikatu Urzędu Miasta Częstochowy:

Informacja dotycząca spotkania władz miasta z przedstawicielami Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”.

12 grudnia w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy doszło do kolejnego spotkania z reprezentantami środowiska osób handlujących na tzw. Ryneczku przy Wałach Dwernickiego. Uczestniczyli w nim członkowie zarządu Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” i handlowcy z targowiska, a ze strony władz miasta: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca prezydenta Andrzej Babczyński i naczelnik Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego UM Piotr Gerasch. Na sali obecni byli również m.in. częstochowscy radni oraz przedstawiciele mediów. W trakcie spotkania przedstawiciele miasta przekazali aktualne informacje dotyczące kolejnych etapów postępowania dotyczącego przetargu na dalsze administrowanie miejskim targowiskiem przy Wałach Dwernickiego. Odpowiadali także na pytania zadawane z sali przez uczestników spotkania. Należy przypomnieć, że Stowarzyszeniu Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego” wygasa z końcem grudnia podpisana za czasów prezydentury Tadeusza Wrony umowa na 15-letnią dzierżawę targowiska. Zgodnie z jej zapisami po tym czasie targowisko miało wrócić do miasta łącznie z nakładem, jaki kupcy ponieśli na jego modernizację. Władze miasta nie przewidują innej funkcji dla tego terenu. Są za utrzymaniem miejsc i stanowisk pracy na targowisku przez obecnie tam handlujących, co było kilkukrotnie przypomniane w czasie spotkania .  Miasto zamierza zabezpieczyć interes społeczny osób handlujących przy Wałach Dwernickiego poprzez umieszczenie w umowie, będącej załącznikiem do ogłoszenia dotyczącego przetargu, zapisu dającego preferencje obecnie tam handlującym. Po ponad godzinnej wymianie zdań w sali sesyjnej prezydent miasta był zmuszony poinformować zebranych, że ze względu na rozpoczęcie innego zaplanowanego spotkania z mieszkańcami, musi opuścić salę. Poinformował jednocześnie, że spotkanie i dyskusja może trwać dalej, z udziałem m.in. zastępcy prezydenta oraz innych przedstawicieli Urzędu Miasta, którzy będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania. Podczas, gdy prezydent wychodził ze spotkania niektórzy jego uczestnicy próbowali mu przeszkodzić, a przez to uniemożliwić dalsze wykonywanie zaplanowanych obowiązków służbowych.  Należy stwierdzić, że nie wszystkie wypowiedzi oraz zachowania niektórych przybyłych na spotkanie z władzami miasta przedstawicieli Stowarzyszenia Kupców przystawały do powagi miejsca oraz istoty poruszanego problemu. Władze miasta składają to na karb emocji, które towarzyszyły prowadzonej dyskusji, licząc na możliwość racjonalnej współpracy i dialogu ze środowiskiem handlowców związanych z „Wałami Dwernickiego”.

To komentarz Urzędu Miasta, polecamy też do poczytania komentarze internautów – pod filmikiem na naszym profilu na fb – wypowiedzieli się też m.in sami kupcy.

W piątek (13.12) o godzinie 10:00 rozpocznie się Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta.  Tylko jeden temat będzie poruszany to Ryneczek Wały Dwernickiego. Po wczorajszej awanturze 30 osób okupowało salę sesyjną. Rozgoryczeni postawą miasta kupcy liczą na zmianę decyzji. Miasto deklaruje chęć wsparcia kupców targowiska, ale nie zdecydowało się na bezprzetargowe przedłużenie dla nich umowy dzierżawy. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

 

Sesją można śledzić on line

http://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=czestsesja

 

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj