Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowy komisariat w istniejącym już budynku to lepszy pomysł niż kolejny zielony teren pod topór

Facebook Twitter

Kolejna miejska działka pełna drzew pójdzie pod topór. Chodzi o miejski teren w rejonie Starego Miasta i Zawodzia, obok rynku, który Rada Miasta zgodziła się przekazać nieodpłatnie pod budowę komisariatu.

W tej sprawie głos zabierają organizacje pozarządowe w mieście oraz lokalni ekolodzy:

Piotr Strach: Rada Miasta Częstochowy postanowiła przekazać działkę miejską przy ul. Mirowskiej, Dzielnej, Bocianiej, działkę zarośniętą dorodnymi drzewami na potrzeby policji, aby stworzyć tam zupełnie od nowa komisariat policji. Oczywiście komisariat policji w centrum jest potrzebny, należy go dla dzielnicy Starego Miasta i Zawodzia stworzyć, ale uważam, że jest to złe miejsce, ponieważ rosną tam drzewa, jest tam mini park, pozostałość po części parku Narutowicza.

Jak mówi Piotr Strach, były radny, dziś związany z Ruchem Polska 2050, na tej miejskiej działce rośnie ponad 50 dorodnych drzew różnych gatunków. Kilkanaście z nich w obwodzie pnia ma ok. 200 cm. Takie miejsce to oaza dla ptaków oraz punkt z potencjałem rekreacyjnym. Lokalni działacze starają się raczej o przywrócenie miastu Parku Narutowicza, a nie o nową zabudowę w tym rejonie.

Piotr Strach: Park Narutowicza został za czasów PRL-u przedzielony trasą DK1 i od strony szpitala na Zawodziu została jego większość, ale właśnie od strony Zawodzia, po drugiej stronie DK1 zostało kilka działek z drzewami i to jest największa działka, którą miasto postanowiło przeznaczyć na zabudowę pod ten komisariat. Nie są to byle jakie drzewa, można naprawdę ten teren wykorzystać pod funkcje rekreacyjne dla mieszkańców. Można tam stworzyć parklety, plac zabaw dla mieszkańców, psi park. Naprawdę to miejsce można wykorzystać niewielkim nakładem finansowym.

Zamiast niszczyć dorodne drzewa lepiej wykorzystać potencjał tego miejsca na przyjazny skwer czy plac zabaw

– uważa nasz rozmówca.

Lepiej rewitalizować działki na Starym Mieście wyburzając pustostany lub remontując stare kamienice

– dodaje.

Piotr Strach: Dla komisariatu policji znaleźć lepsze miejsce. Wiemy, że w centrum miasta, zwłaszcza na Starym Mieście, jest mnóstwo zdegradowanych, zrujnowanych budynków, kamienic, zapomnianych działek, które można wykupić za mniejsze pieniądze albo po prostu są w posiadaniu miasta i tam próbować stworzyć komisariat, nie w miejscach przyrodniczo cennych, w miejscach biologicznie czynnych, które służą centrum miasta. Dla mieszkańców Zawodzia, a przede wszystkim dla Starego Miasta, gdzie parków jest niewiele, a jeśli są, to są zaniedbane, może być dużo lepszy pomysł na wykorzystanie tej działki niż kolejny budynek pośród wielu innych. Dbajmy o zieleń w mieście

– przekonywał w naszym studiu Piotr Strach, ze Stowarzyszenia Polska 2050 Śląskie – regionu częstochowskiego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023