Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowinki, patenty i wynalazki – naukowcy Politechniki Częstochowskiej nagrodzeni przez ministerstwo

Facebook Twitter

Naukowcy z częstochowskiej Politechniki docenieni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W Sali Senatu uczelni wręczono wykładowcom i współpracującymi z nimi firmom nagrody za nowiki techniczne i patenty, które zdobyły uznanie na Międzynarodowych Wystawach Innowacji w 2021 roku.

Wśród wyróżnionych jest prof. Przemysław Postawa, za stworzenie lekkiego kruszywa, które może mieć zastosowanie w budownictwie:

Ideą przyświecającą temu wynalazkowi, nad którym pracujemy, jest zagospodarowanie odpadów. Odpadów z dwóch branży – energetycznej: popiołów lotnych, pozostałości po procesach spalania, tego czego nie da się w pełni zagospodarować i musi zostać składowane oraz tworzywom sztucznym. Tworzyw sztucznych nie da się przetwarzać w nieskończoność. W pewnym momencie, na pewnym etapie zostają odpady, które tak naprawdę możemy tylko spalić. Ale również właśnie przez połączenie tych popiołów i tworzyw sztucznych możemy stworzyć w specjalnym procesie termicznym właśnie ten produkt, który udało nam się stworzyć, czyli lekki kruszywa kompozytowe

– mówił prof. Przemysław Postawa z Politechniki Częstochowskiej. Poszukiwani są teraz potencjalni inwestorzy, którzy mogliby zastosować ten materiał. Wykładowcę dr Marcina Nabiałka i przedsiębiorców współpracujących z uczelnią doceniono z kolei za stworzenie procesu recyklingu odpadów tytanowych:

Coraz więcej potrzeba tytanu, który jest materiałem strategicznym i generalnie zaczyna go brakować na świecie. Recykling wirów tytanu jest o tyle korzystny, jeżeli państwo wykonacie maleńki implant, mały kilkugramowy przedmiot, to wykorzystuje kilo tytanu. Z wielkim odrzutem nie ma co zrobić, jeżeli to jest obróbka. Tak samo w przypadku produkcji elementów do boeinga – mamy element, który waży pół kilo, zużywa pan 200 kilo. Umiejętność recyklingu takiego tytanu, odgazowanie go i oczyszczenia z tych elementów po obróbce jest czymś naprawdę unikalnym.

Pomysł doceniony został już wcześniej na wystawach m.in. w Tajwanie, USA czy Kanadzie. Cały proces przygotowania rozwiązania był długotrwały, nadal jest też rozwijany:

Pierwsza faza prób dotyczyła przygotowania tych wiórów tytanowych do ferotytanu, czyli do żelazostopów i ten projekt zakończył się sukcesem. W obecnej chwili pracujemy nad doprowadzeniem tych wiórów do jeszcze większej czystości, dzięki czemu będziemy mogli zastosować te wióry w przemyśle lotniczym i medycznym.

Mamy kilka potencjalnych firm, które wyrażają bardzo duże zainteresowanie tym kierunkiem. Dzielimy się z nimi swoimi wynikami, pilnują naszych procesów. Mam nadzieję, że do końca roku uda nam się uruchomić kilka ważnych procesów

– dodają Wojciech Kotas oraz Sergiej Restenke z częstochowskiego przedsiębiorstwa zajmującego się recyklingiem tytanu, które współpracuje na naukowym polu z Politechniką. Nagrodzonym gratulujemy ich pomysłów, innowacyjności i otrzymanych patentów.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj