Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe narkotyki – o nich rozmawiano w Częstochowie. Akcja profilaktyczna Policji i Sanepidu

Facebook Twitter

W Częstochowie debatowano na temat nowych narkotyków, ale też innych uzależnień jako zagrożeń, które czyhają na młodych ludzi. Jak nie wpaść w sieć uzależnienia informowała policja, Sanepid oraz miejscy urzędnicy.

nowe narkotyki

Specjalna konferencja miała oczywiście charakter edukacyjno-profilaktyczny.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Problemem może być właśnie nie tylko młody człowiek, który próbuje narkotyków czy dopalaczy, bo to już wiemy, że to jest problem i należy z tym walczyć. Natomiast problem może być gdzie indziej, nawet w dostępie do internetu. Ale też ważne jest takie przesłanie, że wszystkie uzależnienia, obojętnie jak byśmy je nazwali, są jednakowe przyczyny tych uzależnień, jednakowe objawy. Takie podejście właściwie w tej profilaktyce musi być takie uniwersalne, tak samo jak i później w pomocy osobom, które faktycznie mają jakikolwiek rodzaj uzależnienia.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Jak powiedziała nam naczelnik Wydziału Zdrowia Grażyna Stramska-Świerczyńska, uzależnienia przybierają coraz to nowe formy, dlatego ważne, aby dzielić się wiedzą, a być może stworzyć nowy wspólny projekt. Podobnego zdania jest przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Edyta Kapelka: To bardzo istotny temat, ponieważ tych uzależnień z biegiem czasu coraz więcej się pojawia i one są coraz to bardziej urozmaicone. Mamy poważny problem z uzależnieniami behawioralnym. No bo uzależnienia to nie tylko narkotyki i alkohol, ale również inne substancje, a teraz już również i komputery, i zakupy, i pracoholizm.

Mówiła rzecznik Sanepidu Edyta Kapelka. Komenda Miejska Policji w Katowicach wraz z Sanepidem i magistratem przygotowały wspólną konferencję w Częstochowie.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Przede wszystkim skierowano ją do specjalistów, którzy przeciwdziałają uzależnieniom. Jak identyfikować narkotyki oraz co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dzieci i uczniów, podpowiadała z kolei policja.

Kamil Sowiński: Takie walizki, w których zawarte są produkty przedstawiające narkotyki to ich atrapy oraz przedmiotów, które służą do ich zażywania, przenoszenia czy też spożywania. Są to specjalne walizki, które przygotowane są po to, aby uświadomić zarówno wykładowcom, nauczycieli, pedagogów, policjantów, ale też rodziców, bo często korzystamy z tych walizek w trakcie spotkań z rodzicami jak i zebrań z rodzicami, na co zwrócić uwagę w domu. Kiedy możemy zwrócić pierwsze sygnały na to, że coś jest nie tak, że coś może jego dziecko, jego uczeń posiadać.

Mówił asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Konferencja „Nowe narkotyki, nowe zagrożenia – jak nie wpaść w sieć uzależnień”, to kolejny element miejskich spotkań profilaktycznych i starań o wolną od nałogów młodzież.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj