Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urząd Miasta zapowiada programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Facebook Twitter

Na wrzesień szykowany jest w Częstochowie start kolejnych edycji programów prozdrowotnych, które skierowane są do mieszkańców. Aby do nich przystąpić, należy zgłosić się do określonych placówek. Wybór jest duży.

programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Jak co roku będzie można skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie, o czym magistrat przypomina przed sezonem. Jakie grupy docelowe zostaną nimi objęte?

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Szczepimy naszych seniorów powyżej 65 roku życia, dzieci i młodzież, chorych na choroby przewlekłe i nowotworowe oraz częstochowskich przedszkolaków. Przychodnią, która będzie koordynować tę akcję szczepień, będzie przychodnia przy ulicy Andersa 12, ale we współpracy z tą przychodnią inne placówki na terenie miasta będą również wykonywać szczepienia dla naszych mieszkańców.

Mówi naczelnik Wydziału Zdrowia – Grażyna Stramska-Świerczyńska. Programy mają docierać do osób w różnym wieku. Dlatego jesienią planowane jest również rozpoczęcie programu szczepień przeciwko pneumokokom.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: To są szczepienia dla osób powyżej 55 roku życia, dla osób ze wskazaniami, czyli dla tych osób, które często chorują na zapalenia płuc, gdzie mają właśnie takie skłonności, jeśli chodzi o górne drogi oddechowe i w większości tych zapalenie płuc, to są te zapalenia pneumokokowe. I też będziemy taki program kierować dla naszych mieszkańców, aby nawet w przypadku zachorowań przebieg tej infekcji był o wiele lżejszy.

Jeszcze w tym roku miasto rozpocznie też program w zakresie zdrowia psychicznego. Planowane są spotkania oraz porady dla mieszkańców Częstochowy, w tym także – co szczególnie ważne – dla uczniów:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Chcemy dotrzeć do częstochowskich szkół na takie zajęcia profilaktyczne, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, przede wszystkim do młodzieży, bo też wiemy, że okres pandemii spowodował niejednokrotnie też różne izolacje społeczne przede wszystkim, a to z kolei odbiło się na pewno na zdrowiu psychicznym, Dlatego też chcemy, no może nie z początkiem września, ale już na początku roku szkolnego też z takim programem ruszyć.

Na aktywność prozdrowotną w mieście zwracała uwagę Grażyna Stramska-Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia w częstochowskim magistracie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj