Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Urząd Miasta zapowiada programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Facebook Twitter

Na wrzesień szykowany jest w Częstochowie start kolejnych edycji programów prozdrowotnych, które skierowane są do mieszkańców. Aby do nich przystąpić, należy zgłosić się do określonych placówek. Wybór jest duży.

utrudnienia w Wydziale Spraw Obywatelskich, Kiedrzyn, programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Programy zdrowotne dla mieszkańców Częstochowy

Jak co roku będzie można skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie, o czym magistrat przypomina przed sezonem. Jakie grupy docelowe zostaną nimi objęte?

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Szczepimy naszych seniorów powyżej 65 roku życia, dzieci i młodzież, chorych na choroby przewlekłe i nowotworowe oraz częstochowskich przedszkolaków. Przychodnią, która będzie koordynować tę akcję szczepień, będzie przychodnia przy ulicy Andersa 12, ale we współpracy z tą przychodnią inne placówki na terenie miasta będą również wykonywać szczepienia dla naszych mieszkańców.

Mówi naczelnik Wydziału Zdrowia – Grażyna Stramska-Świerczyńska. Programy mają docierać do osób w różnym wieku. Dlatego jesienią planowane jest również rozpoczęcie programu szczepień przeciwko pneumokokom.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: To są szczepienia dla osób powyżej 55 roku życia, dla osób ze wskazaniami, czyli dla tych osób, które często chorują na zapalenia płuc, gdzie mają właśnie takie skłonności, jeśli chodzi o górne drogi oddechowe i w większości tych zapalenie płuc, to są te zapalenia pneumokokowe. I też będziemy taki program kierować dla naszych mieszkańców, aby nawet w przypadku zachorowań przebieg tej infekcji był o wiele lżejszy.

Jeszcze w tym roku miasto rozpocznie też program w zakresie zdrowia psychicznego. Planowane są spotkania oraz porady dla mieszkańców Częstochowy, w tym także – co szczególnie ważne – dla uczniów:

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Chcemy dotrzeć do częstochowskich szkół na takie zajęcia profilaktyczne, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, przede wszystkim do młodzieży, bo też wiemy, że okres pandemii spowodował niejednokrotnie też różne izolacje społeczne przede wszystkim, a to z kolei odbiło się na pewno na zdrowiu psychicznym, Dlatego też chcemy, no może nie z początkiem września, ale już na początku roku szkolnego też z takim programem ruszyć.

Na aktywność prozdrowotną w mieście zwracała uwagę Grażyna Stramska-Świerczyńska – naczelnik Wydziału Zdrowia w częstochowskim magistracie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024