Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe karetki dla pogotowia, w tym ze specjalnymi noszami elektrycznymi dla pacjentów

Facebook Twitter

Częstochowskie pogotowie zyskało 3 zupełnie nowe karetki. Ambulanse z niezbędnym wyposażeniem dotarły już do stacji przy ul. Kilińskiego. Samochody zostały kupione za ponad 1,5 mln zł, ze środków unijnych, a we flocie miejskiej stacji pogotowia zastąpiły te najbardziej wysłużone auta.

Od razu zostały skierowane do akcji:

W ratownictwie przyjmujemy zasadę, że jeżeli ambulans przekracza 5 lat, to już należy myśleć o jego wymianie. Wtedy te ambulanse mają około 300 tys. przebiegu, a w ratownictwie potrzebujemy niezawodnego sprzętu. Oczywiście dalej użytkujemy ten sprzęt, ale już w transporcie sanitarnym, międzyszpitalnym, natomiast z ratownictwa go wycofujemy, dlatego tak ważne jest, żeby ratownictwo tam, gdzie się liczy czas i niezawodność, dysponowało takim niezawodnym sprzętem

– ocenia Marian Nowak – dyrektor stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Dwie nowe karetki posiadają specjalne platformy, które przydadzą się przy transporcie części osób:

Stawiamy też na to, żeby ułatwić pracę pracownikom. Jednak mamy w społeczeństwie dosyć sporą liczbę osób otyłych. Dźwiganie jest uciążliwe. To jest na korzyść pracowników. Takie nosze potrafią udźwignąć pacjenta do 320 kg, sterowane elektrycznie, czyli bez wysiłku ratowników. Defibrylator, respirator, różnego rodzaju nosze, deski ortopedyczne, pompę infuzyjną – reszta wyposażenie będzie standardem

– dodaje dyrektor pogotowia. Nowe samochody to gwarant większego bezpieczeństwa mieszkańców. Do częstochowskiej stacji pogotowia trafił jeszcze trzeci, mniejszy samochód. Do czego ten pojazd się przysłuży?

Do transportu pacjenta do poradni specjalistycznej, odwóz pacjenta ze szpitala do domu – tego rodzaju transporty, gdzie nie jest potrzebna pomoc medyczna. Tam nie ma sprzętu, oprócz noszy jest tlen. Wszyscy pracownicy – kierowcy, sanitariusze są po przeszkoleniu z kwalifikowanej pierwszej pomocy, mogą podawać tlen, co się okazało bardzo pomocne w pandemii. Poza tym w tego typu ambulansach nie jest przewidywane udzielanie pomocy medycznej.

O nowych nabytkach dla bezpieczeństwa i szybkiej pomocy osobom poszkodowanym mówił nam Marin Nowak, dyrektor częstochowskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Zobaczcie, jak prezentują się nowe karetki.

 

 

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2021