Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pogotowie ratunkowe w Częstochowie zostało doposażone w dwie nowe karetki

Facebook Twitter

Ich koszt to 1 mln 250 tys. zł. Do naszych ratowników dojedzie jeszcze trzeci ambulans. Miasto zapowiada ten zakup w drugiej połowie roku.

Pogotowie ratunkowe w Częstochowie zostało doposażone w dwie nowe karetki

Mówi Marian Nowak, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie:

Marian Nowak: To jest nasz plan utrzymania jakości, ponieważ mamy 17 zespołów – 10 w Częstochowie i 7 w powiecie częstochowskim – dlatego, aby utrzymać jakość, musimy sukcesywnie wymieniać. I wymieniamy – taki mamy plan – minimum 3 ambulanse rocznie, aby ambulanse nie były starsze niż sześć lat, ponieważ później one już są awaryjne.

We flocie pojawił się ambulans typu furgon, drugi to tzw. kontener. Ten ostatni posiada nowoczesny system załadunkowy z noszami elektrycznymi, co ułatwi pracę zespołów ratownictwa medycznego.

Obie karetki są wyposażone w profesjonalny sprzęt ratunkowy:

Marian Nowak: Wyposażenie jest standardem, który jest wymagany przez ustawę Państwowe Ratownictwo Medyczne. Z takich głównych sprzętów jest to defibrylator, respirator, aparat do ucisku automatycznego klatki piersiowej, różnego rodzaju nosze, środki opatrunkowe, leki. Koszt tego wyposażenia to minimum 200 tysięcy złotych. Mamy w planie zakup już trzeciego ambulansu w drugiej połowie roku.

Nowe ambulansy mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, ale też poprawić komfort pracy ratowników.

Ich dodatkowe wyposażenie zostało sfinansowane przez miasto.

Krzysztof Matyjaszczyk: Jakość służby zdrowia w każdym mieście zależy w dużej mierze od kontraktu z NFZ. Obserwujemy w ostatnim czasie, że ten poziom finansowania może nie jest taki, jaki byśmy sobie tego życzyli czy jakie byłyby potrzeby, ale staramy się sukcesywnie pomagać szpitalom i pogotowiu w tym, żeby mieszkańcy byli zabezpieczeni pod kątem medycznym. Dlatego też oprócz tych inwestycji, które wykonuje samo pogotowie, miasto również dokłada się w postaci wyposażenia do tych inwestycji, które pogotowie w tym wypadku zakupiło.

– ocenia Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024