Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dwie nowe karetki dla częstochowskiego pogotowia zastąpią wysłużone pojazdy [FOTO]

Facebook Twitter

Do chorych częstochowian nowym ambulansem. Stacja Pogotowia Ratunkowego w mieście wzbogaciła się o dwie nowe karetki wraz z dodatkowym wyposażeniem. Samochody wzmocnią posiadany i ciągle eksploatowany tabor, do tego zasilą znacząco system ratownictwa medycznego również dla okolic.

nowe karetki dla częstochowskiego pogotowia
fot.czestochowa.pl

Nowe karetki dla częstochowskiego pogotowia

Marian Nowak: To są ambulanse tzw. klasy C, czyli najwyższej, które służą w ratownictwie medycznym. Kupiliśmy je z dotacji Ministerstwa Zdrowia po 600 tysięcy na każdą i jedyne wyposażenie, które zakupiliśmy to nosze, natomiast reszta sprzętu jest własna, też zakupiliśmy w ubiegłym roku, też pozyskaliśmy dotację na sprzęt, także tylko włożymy do karetki, zamontujemy i będą gotowe do użytku.

Deklaruje Marian Nowak, dyrektor stacji pogotowia w Częstochowie. Stacja ma teraz 36 pojazdów, z czego 17 ambulansów systemowych, reszta służy do transportu i rezerwy. Nowe 2 ambulanse zastąpią wysłużone karetki z 2017 roku.

Grażyna Stramska-Świerczyńska: Co roku wymieniamy ten tabor karetek, środki są i z urzędu miasta i środki zewnętrzne, są to oczywiście różne kwoty, jako miasto wspieramy, albo wkład własny, albo doposażenie do karetek, bo też ten sprzęt doposażenia karetek jest istotny. Zakup karetki jest bez tego wyposażenia, dlatego też to są różne kwoty w różnych latach, na przestrzeni tych kilku lat to kwota ponad 3 mln. 800 tysięcy złotych, która została wydatkowana na wsparcie systemu ratownictwa medycznego.

Dodaje Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia. Nowe zakupy to koszt 1 mln 256 tys. zł. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne, dodatkowe wyposażenie, które pojawiło się w karetkach:

Marian Nowak: Zamontowany na stałe oczyszczacz powietrza dezynfekuje powietrze, więc nie ma zagrożenia i dla pracowników i dla pacjenta, szczególnie jeżeli wozimy pacjentów z chorobami zakaźnymi, plus monitorowanie otoczenia pojazdu, 360 stopni nagrywane non-stop i przechowywane 30 dni, więc w razie kolizji mamy dokumentację, plus opcjonalne włączane monitorowane wnętrza pojazdu.

Dodaje Marian Nowak, dyrektor częstochowskiego pogotowia ratunkowego.

Nowe karetki dla częstochowskiego pogotowia. Zdjęcia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024