Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowe elewacje, docieplenia i wymiany w dalszych szkołach

Facebook Twitter

Siedem kolejnych placówek oświatowych w mieście do termomodernizacji. W przedszkolach i szkołach ma być bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Prace w części zostaną sfinansowane ze środków przeciwdziałania COVID-19 czyli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

fot. stux / pixabay.com

Do docieplenia i poprawy elewacji wyznaczono częstochowskiego Ekonomika, przedszkole przy Kukuczki, podstawówki przy Orlej, Kasztanowej i Dąbrowskiej, liceum ,,Traugutta” oraz zespół szkolno-przedszkolny przy ul. Łukasińskiego. Miasto chce pozyskać na ten cel jeszcze dodatkowe środki unijne.

Kolejne częstochowskie szkoły doczekają się termomodernizacji. Miasto ogłosiło już przetargi na docieplenie Szkoły Podstawowej nr 19 i Zespołu Szkół Ekonomicznych, a w planach na 2021 i 2022 rok jest, to, aby kolejne 5 placówek oświatowych z naszego miasta przeszło kapitalne remonty. Proekologiczne roboty budowlane mają zostać także wykonane w SP 34 i 36, w Miejskim Przedszkolu nr 36, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr. 3 oraz w Liceum im. R. Traugutta.

Termomodernizacje szkolnych budynków mają wiele zalet, obok tych najważniejszych, czyli związanych z ochroną środowiska są też walory finansowe związane z mniejszymi kosztami utrzymania takich docieplonych obiektów i do tego dochodzą korzyści czysto estetyczne, bo przy okazji termomodernizacji szkoły zyskują ładne elewacje, często też okna, drzwi czy inne elementy budynków. 

Wyliczał Marcin Breczko – z biura prasowego UM. Jak dodaje – Miasto wymaga od wykonawców, aby uciążliwości prac nie przeszkadzały w zajęciach. Roboty byłyby prowadzone głównie popołudniami oraz w weekendy

Prace mają też być ograniczone w czasie wszelkich egzaminów. Jeśli przetargi na te poszczególne zadania przebiegną z powodzeniem i uda się sprawnie wyłonić wykonawców, to część z planowanych inwestycji zakończy się już jesienią przyszłego roku. Będą to te roboty sfinansowane ze środków funduszu przeciwdziałania Covid-19, czyli Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie kilku innych zadań planowane jest z kolei na jesień 2022 roku. Chodzi o te inwestycje, o których dofinansowanie ze środków unijnych Częstochowa będzie się starać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Kiedy konkretnie zakończą się prace w wymienionych szkołach i przedszkolach?

Termomodernizacja Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Świętego Augustyna odbędzie się w ramach funduszu przeciwdziałania Covid-19. Termin przewidywanego zakończenia remontu to 30 listopada 2021 roku. Podobnie będzie ze Szkołą Podstawową nr 19 przy ul. Orlej i Szkołą Podstawową nr 34 przy ul. Dąbrowskiej. Do termomodernizacji przewidziano też Miejskie Przedszkole nr 36 przy ul. Kukuczki – tam roboty mają się skończyć 31 października 2021 roku, przy czym wymiana instalacji centalnego ogrzewania, która będzie tej termomodernizacji towarzyszyć ma się zakończyć już do końca sierpnia

– jak podkreśla Marcin Breczko z magistratu, przy ulicy Kasztanowej planowane są jeszcze inne prace w sąsiedztwie szkoły…

Z kolei przy okazji termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Kasztanowej plac za szkołą zyska nową nawierzchnię, dojścia, chodniki, odnowione będą też schody terenowe, przy boisku szkolnym pojawią się też piłkochwyty i zakończenie wszystkich tych robót, czyli termomodernizacji i tych dodatkowych prac planuje się do końca listopada 2022 roku.

Prace w Liceum Traugutta mają rozpocząć się we wrześniu br. Termomodernizacja ma zostać wykonana do końca października 2022 r. Taki sam termin finalizacji prac dotyczy zespołu szkolno-przedszkolnego nr 3 przy ul. Łukasińskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj