Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nagroda Nobla z fizyki dla trzech naukowców

Facebook Twitter

Nagrodę Nobla z Fizyki otrzymali trzej naukowcy: Agostini, Krausz i L’Huillier. Zostali wyróżnieni za udowodnienie, jak krótkie impulsy światła, mierzone w jednostce attosekundy, mogą być wykorzystywane do badania dynamiki elektronów w materii. Laureaci podzielą się nagrodą w wysokości 11 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu na złote wynosi około 4,41 miliona.

Nagroda Nobla z fizyki
fot. pixabay.com

Attosekunda, jedna trylionowa część sekundy, jest jednostką czasu używaną do mierzenia zjawisk zachodzących w skali atomowej. Osiągnięcia laureatów otwierają nowe drogi dla badania struktury materii na poziomie atomowym.

Ich prace przyczyniają się do lepszego zrozumienia natury światła i dynamiki elektronów, co ma kluczowe znaczenie dla fizyki kwantowej. Mogą one również znaleźć szerokie zastosowanie praktyczne, m.in. w medycynie, telekomunikacji czy technologii laserowej.

Nobel z fizyki to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie nauki. Nagradzane są za nie odkrycia, które przyczyniają się do rozwoju nauki, otwierają nowe perspektywy badań i mają wpływ na nasze codzienne życie. W tym roku laureaci zostali nagrodzeni za odkrycie, które może przyczynić się do rewolucji w naszym zrozumieniu materii na najmniejszym poziomie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj