Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Badania: Komórki pochodzące od innych członków rodziny znajdują się w naszych organizmach

Facebook Twitter

Nowe badania potwierdzają, że w naszych organizmach krążą komórki pochodzące od innych członków naszej rodziny. Obserwacje na ten temat opublikowane zostały już w latach 90. XX wieku, ale dopiero teraz naukowcy zaczynają coraz bardziej zgłębiać ten temat.

Zdalna operacja mechanizm regulacji poziomu żelaza Komórki pochodzące od innych członków rodziny Miejskie programy zdrowotne, szpital miejski, UJD, zdrowotne programy
fot.pixabay

Komórki pochodzące od innych członków rodziny znajdują się w naszych organizmach

U matek, które urodziły chłopców nawet po upływie 27 lat w ich krwiobiegu nadal krążą komórki ich synów.

To odkrycie zmienia nasze wyobrażenie o rozwoju ciąży

– powiedziała specjalistka Diana Bianchi z Narodowego Instytutu Zdrowia Dzieci i Rozwoju Człowieka w Maryland.

W organizmach dzieci również znajdują się komórki pochodzące od ich matek oraz innych członków rodziny. Badania przeprowadzone w Danii na grupie dziewcząt w wieku 14-15 lat wykazały, że u 14 proc. z nich w krwiobiegu można znaleźć komórki pochodzące od krewnych płci męskiej. Jest to dowód na to, że komórki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ponadto, badania sugerują, że obecność komórek pochodzących od innych krewnych może wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu.

Obecność komórek pochodzących od innych krewnych może wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu. fot. pixabay.com

Komórki pochodzące od innych członków rodziny mogą wpływać na nasz organizm na różne sposoby

Badania wskazują, że mogą uruchamiać reakcje autoimmunologiczne oraz procesy naprawcze uszkodzonych tkanek. Przykładem jest choroba tarczycy, gdzie komórki najbliższych krewnych mogą wpływać na tolerancję narządu przez organizm. Badania wykazały, że tarczyca jednej z badanych kobiet była w całości złożona z męskich komórek, co sugeruje, że pochodziły one od jej syna i zostały przekazane w czasie ciąży, aby zregenerować uszkodzoną tkankę tarczycy.

Podobne odkrycia zostały również zrobione w przypadku cesarskiego cięcia. Badania wykazały obecność męskich komórek w bliźnie kobiety, które pochodziły od jej syna i zostały wykorzystane do naprawy uszkodzonej tkanki podczas operacji.

Eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach potwierdziły te wyniki

Gdy u myszy w ciąży dochodziło do uszkodzenia mięśnia sercowego, komórki płodów wnikają do uszkodzonego miejsca i przyczyniają się do jego regeneracji. To tłumaczy, dlaczego u niektórych kobiet z niewydolnością serca dochodzi do spontanicznej regeneracji serca w czasie ciąży.

Według naukowców, ten rodzaj wymiany komórek między matką a płodem jest mechanizmem ewolucyjnym mającym na celu wzmocnienie więzi emocjonalnej pomiędzy matką a dzieckiem. Komórki płodu przenikają do mózgu matki, gdzie przekształcają się w neurony i tworzą nowe połączenia z innymi komórkami mózgu.

Badania nad tym tematem są nadal prowadzone, a naukowcy wierzą, że odkrycie tego rodzaju interakcji między komórkami pochodzącymi od członków rodziny może przyczynić się do lepszego zrozumienia wielu chorób i procesów zachodzących w naszych organizmach.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj