Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na świecie mamy kilkadziesiąt tysięcy gatunków ryb. Dlaczego na wigilijnym stole pojawia się akurat karp?

Facebook Twitter

Ryba jest symbolem chrześcijaństwa, dlatego jest podstawowym daniem, które znajdziemy na wigilijnym stole. To właśnie w grudniu notuje się rekordowe sprzedaże karpia. Dlaczego jednak karp, a nie inna ryba, jest wybierana w tym świątecznym czasie?

To się bardzo zmieniło, ponieważ jak sięgniemy pamięcią wstecz, to przecież te karpie zabijano na ulicach – bezpośrednio, nie było żadnych parawanów, po prostu te chodniki ociekały krwią, także to się bardzo zmieniło. Są sieci, które nie sprzedają już żywych karpi, tylko w płatach. Są konsumenci, którzy dokonują tego wyboru i kupują karpia w płatach. Jeszcze występuje to oczywiście, że są łamane prawa zwierząt, ponieważ karpie trzymane są w niedotlenionej wodzie, są poranione. Ale też my się zmieniamy i to widać.

-uważa Beata Tarnawa, koordynatorka kampanii „Jeszcze żywy karp”.

Karp musi być przenoszony w wodzie

– mówi ogłoszony kilka dni temu wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie. To przełom który oznacza, że transport do sklepu, czy ze sklepu bez wody, oznacza znęcanie się nad zwierzętami.

fot.Free-Photos.pixabay

Szacuje się, że w Polsce na wigilię sprzedaje się 6 milionów karpi. Dziś nie dostaniemy żywego karpia leżącego w worku czy drewnianej skrzynce. w 2016 roku Sąd Najwyższy uznał, że tego rodzaju praktyki oznaczają znęcanie się nad rybami, a przetrzymywanie ryb w pojemnikach pozbawionych wody jest zabronione.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj