Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzoteka w Częstochowie już działa – nowy wystrój, atrakcje i lokalizacja

Facebook Twitter

Muzoteka już działa. To nowy obiekt Miejskiej Biblioteki usytuowany przy al. Kościuszki. Przeniesiona do centrum Częstochowy dawna Biblioteka Muzyczna kompletnie zmieniła swoje oblicze.

Nadal wypożycza literaturę, nuty i płyty, ale ma też stanowiska odsłuchowe, nowy sprzęt grający, świeży wystrój i kupione dla fanów nowe wydawnictwa muzyczne.

Mamy fantastyczne zbiory, jeżeli chodzi o płyty winylowe – lata 70, 80, 90. Dzięki mieszkańcom Częstochowy udało nam się pozyskać z budżetu obywatelskiego pieniądze. Kupiłam płyty winylowe nowe, zgodnie z życzeniami czytelników, tak samo płyty CD, nowe nuty posiada muzoteka. Jest inny wygląd, to jest po prostu coś niesamowitego. Mamy neon, są instrumenty – takie jak były na Ostatnim Groszu. Przyjechały tutaj razem z nami. Są wygodne fotele. Mamy dwa nowe adaptery specjalnie dla czytelników, żeby mogli na miejscu posłuchać płyt analogowych

– poleca muzyczne miejsce przy al. Kościuszki – Anna Rzyman, z biblioteki częstochowskiej. Muzoteka adresuje swoje usługi nie tylko do melomanów, ale i uczniów, rodzin czy po prostu wszystkich fanów muzyki. Każdy znajdzie tutaj coś do czytania i słuchania:

Mamy wieżę, gdzie można posłuchać sobie płyt CD. Można przejrzeć prasę, mamy dwa czasopisma. To jest miejsce dla ludzi, jest kolorowe, jest przyjazne. Mieścimy się na parterze, już nie ma schodów. I bez względu na wiek, każdy jest tutaj mile widziany. Dążę do tego, żeby to było miejsce, gdzie nie tylko ludzie przychodzą, żeby pożyczyć bezpłatnie zbiory, ale żeby mogli się spotykać ze swoimi znajomymi, zawierać nowe znajomości, dzielić się swoimi uwagami, odkrywać nowe gatunki muzyczne, nowe zespoły. Są tutaj też instrumenty. To wszystko jest dla was!

Muzoteka to część Biblioteki Częstochowskiej, dlatego ogromna część zbiorów na półkach to fachowa literatura muzyczna. Dla zainteresowanych tematem to kopalnia wiedzy i historii muzyki, mówią pracownicy:

Są książki o instrumentach, o historii muzyki, jest psychologia muzyki, jest podział książek o tematyce: kompozytorzy dawni oraz muzycy i zespoły, które można usłyszeć teraz w radiu, będąc na koncertach. Są książki nie tylko takie grzeczne, ale też takie, które nam pokazują prawdziwe oblicze osoby, która występuje na scenie. Mamy takie zbiory, gdzie są pojedyncze egzemplarze np. płyta Kazika. Wszystkie wypożyczamy do domu za darmo.

Odwiedźcie częstochowską Muzoteką, która działa już pełną parą od połowy września. Zapraszała Anna Rzyman.

 

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2021