Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Muzeum Częstochowskie w świątecznym klimacie. Od 1 grudnia do podziwiania światowe szopki

Facebook Twitter

Świątecznie w Muzeum Częstochowskim zrobi się już na dniach. 1 grudnia placówka otwiera nową wystawę zatytułowaną "Szopki pozaeuropejskie".

Muzeum Częstochowskie, Weekend seniora z kulturą
fot. google.pl/maps

Muzeum Częstochowskie zaprasza na wystawę „Szopki pozaeuropejskie”

Wernisaż zaplanowano o godz. 18:00 w Galerii Dobrej Sztuki.

Anna Krakowian: Dwa lata temu prezentowaliśmy szopki krakowskie w Muzeum Częstochowskim, a teraz szopki pozaeuropejskie, nieco inne niż te nasze, tradycyjne, ale przez to też bardzo ciekawe. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych muzeów możemy pokazać, jak wyobrażają sobie moment przyjścia na świat Pana Jezusa ludzie mieszkający na innych kontynentach. Na wystawie prezentujemy ponad 100 szopek bożonarodzeniowych z czterech kontynentów Ameryki Północnej i Południowej, Afryki, Azji. Wszystkie są współczesne i pochodzą z drugiej połowy XX wieku.

Prace rękodzielnicze z różnych stron świata możemy w Częstochowie oglądać do końca lutego przyszłego roku

– mówi Anna Krakowian z działu Edukacji i Wystaw. Warto pamiętać, że to świąteczne szopki z zupełnie innego kręgu kulturowego:

Anna Krakowian: Szopki z Afryki przede wszystkim głównie wykonane są z drewna, z hebanu przypominającego czarny kamień, a także z kamienia o innych kolorach, bambusa, bananowca. Niektóre z nich umieszczone są w pięknie wyrzeźbionych tykwach oraz np. w łupinach kokosów, ale będą też w łupinach orzechów, czyli są to maleńkie szopki. Będą również np. w afrykańskich szafkach słonie, lwy, wielbłądy, czyli zupełnie inne zwierzęta, do których my tutaj jesteśmy przyzwyczajeni. W przedstawieniach z krajów Ameryki Łacińskiej zobaczymy lamy, w indyjskich, również słonie i tygrysy.

Jak mówią kuratorzy wystawy, zgromadzone w muzeum szopki nie tylko pokazują odmienność postrzegania świątecznego okresu w różnych częściach świata. Zaskakują też barwami, materiałami, formą i przedstawieniem postaci w bożonarodzeniowych szopkach:

Anna Krakowian: Postacie, które występują w szopkach tak jak Maryja, Święty Józef, Jezus oraz Królowie mają rysy twarzy charakterystyczne dla poszczególnych narodowości, poszczególnych kontynentów i są przedstawiane też w strojach ludowych charakterystycznych dla danej ludności. Szopki z Ameryki Północnej przedstawiają np. przed tipi trzech wodzów plemion indiańskich. Bardzo kolorowe szopki z Ameryki Południowej, które zazwyczaj wykonane są z gliny, ponieważ potomkowie Inków specjalizują się w jej obróbce i słyną z rzeźbienia właśnie w tym materiale.

– o wystawie i jej atrakcjach opowiadała Anna Krakowian z Muzeum Częstochowskiego. Możemy od 1 grudnia podziwiać tutaj ponad 100 eksponatów zgromadzonych z 4 kontynentów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj