Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kalendarz adwentowy: jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w innych krajach? Sprawdziliśmy

Facebook Twitter

Obchodzenie Świąt Bożego Narodzenia to tradycja, która łączy wiele krajów na całym świecie. Choć wszyscy cieszymy się z tych samych świąt, sposób, w jaki je obchodzimy, może się znacznie różnić. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają te obchody w różnych krajach.

kalendarz adwentowy

Kalendarz adwentowy

Zacznijmy od Francji, kraju o silnych korzeniach katolickich. Francuzi zaczynają świętować już 5 grudnia, na dzień przed Mikołajkami. Wigilia jest dla nich dniem wyjątkowym, a pasterka, którą w Polsce celebrujemy o północy, we Francji odbywa się o różnych porach. Francuski odpowiednik Świętego Mikołaja, Gwiazdor, przynosi prezenty w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia. Na francuskim stole nie może zabraknąć owoców morza, wędzonego łososia, pasztetu z kaczych wątróbek, indyka w kasztanach oraz buche de Noel – tradycyjnego deseru przypominającego gałąź drzewa.

fot.pixabay

W Holandii natomiast, Święta Bożego Narodzenia są traktowane jako dni wolne od pracy. Choinkę stawia się zaraz po Mikołajkach, a w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie odbywają się specjalne msze z koncertami. Holendrzy mają swojego Świętego Mikołaja, Sinterklaasa, który podróżuje statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu i przynosi prezenty dla dzieci. W pierwszy dzień świąt zasiada się do uroczystego posiłku składającego się głównie z dziczyzny, mięsa gęsi, zająca lub indyka, a także świątecznego chleba, tzw. Kerstbrood. W Holandii nie ma wieczerzy wigilijnej, ani prezentów pod choinką, ponieważ Sinterklaas obdarowuje dzieci już 5 grudnia.

fot.pixabay

W Hiszpanii obchody świąt rozpoczynają się 8 grudnia, w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu na ulicach Sewilli odbywa się widowiskowa ceremonia Baile de los Seises, a domy i ulice przyozdabiane są kolorowymi światełkami. Hiszpanie przygotowują małą Szopkę Bożonarodzeniową, a na choinkę zawieszane są bombki, lampki i gwiazda betlejemska. Typową potrawą wigilijną jest pieczony indyk, nadziewany bekonem, owocami, pieczarkami, a nawet truflami i orzeszkami pinii. Dzień Bożego Narodzenia to czas spędzony w rodzinnym gronie, a prezentów otrzymuje się dopiero 25 grudnia.

fot.pixabay

Włosi rozpoczynają świętowanie już w pierwszą niedzielę Adwentu, organizując jarmarki pełne muzyki i zabawy. Świętowanie trwa aż do 6 stycznia, obejmując cztery dni świąteczne: Wigilię, Boże Narodzenie, Świętego Szczepana oraz Święto Trzech Króli i Befanę. Włosi zasłynęli z tradycji budowania szopek bożonarodzeniowych, a także z uroczystego odsłaniania szopki na placu Świętego Piotra w Rzymie, zwyczaju wprowadzonego przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku.

fot.pixabay Święta w miejscowości Locorotondo we Włoszech, w regionie Apulia

Szwedzi natomiast, rozpoczynają obchody Bożego Narodzenia od Dnia Świętej Łucji, 13 grudnia. Ten dzień jest przeznaczony na pieczenie ciastek z dziećmi i dekorowanie domów. Szwedzi nie mają zwyczaju chodzenia na pasterkę, ale według tradycji, każdy, kto zjawi się tego dnia w domu, musi zostać ugoszczony.

W Australii Boże Narodzenie przypada na czas letnich wakacji. Mikołaj przybywa do australijskich dzieci 25 grudnia na desce surfingowej, w zaprzęgu ma delfiny lub kangury, a na sobie shorty, koszulkę z krótkim rękawem i klapki. Australijczycy uwielbiają spotykać się na wspólnym kolędowaniu przy świecach, nazywanym Carols by Candlelight.

W Chinach, święta Bożego Narodzenia obchodzi niewielka liczba chrześcijan, ale tradycja jest obecna, choć bardziej komercyjnie. Chińczycy przyozdabiają swoje domy, ubierają choinki, robią kolorowe łańcuchy z papieru i wręczają drogie prezenty. Ciekawą bożonarodzeniową tradycją w Chinach jest wręczanie sobie nawzajem jabłek, co wynika z podobieństwa brzmienia słów „Wigilia” i „jabłko” w języku chińskim.

fot.pixabay

Etiopia obchodzi Boże Narodzenie według starożytnego kalendarza juliańskiego, dlatego święto przypada na 7 stycznia. Przez całą noc procesje wędrują od kościoła do kościoła, a kapłani i wierni śpiewają, grają na instrumentach i tańczą. Do bożonarodzeniowych tradycji należy również genna, czyli gra w coś w rodzaju hokeja na trawie, która według legendy miała być rozrywką pasterzy w noc narodzin Jezusa.

Jak widać, choć obchodzimy te same święta, różnimy się w sposobie ich celebrowania. Niezależnie od kraju, tradycji i zwyczajów, Święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości i spędzania czasu z najbliższymi.

Kalendarz adwentowy Radia Jura:

  1. Jak wprowadzić magię świąt do swojego domu?
  2. Ruszamy do kuchni! Dziś pieczemy tradycyjne pierniczki świąteczne
  3. Szukasz dobrej książki na święta? Sprawdź i wybierz coś dla siebie!
  4. 8 przepisów na herbaty rozgrzewające. Zrób je sam!
  5. Gwiazdy zimowego parapetu, czyli jak pielęgnować poinsecję i grudnik
  6. Poznajcie prawdziwą historię Świętego Mikołaja
  7. Ranking najpopularniejszych filmów świątecznych, które warto obejrzeć
  8. Lista świątecznych porządków. Pamiętaj! Bez szaleństw!
  9. Odpręż się przed Bożym Narodzeniem. Sposoby na przedświąteczny relaks
  10. Znane i lubiane świąteczne melodie. Stwórz swoją playlistę
  11. Jak własnoręcznie wykonać świąteczny stroik? Sprawdź

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj