Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miniony rok w liczbach USC: Ubywa nas – mniej urodzeń i więcej zgonów

Facebook Twitter

Znamy podliczone dane częstochowskiego Urzędu Stanu Cywilnego za miniony rok. Ubywa nas, a dodatkowo kolejny pandemiczny rok okazał się czasem z malejącą liczbą urodzin.

Ten spadek jest to tendencja stała utrzymująca się od ponad 5 lat, jak sądzę u jej podstaw leżą prawdopodobnie przyczyny demograficzne, czyli mniejsza liczba osób w wieku rozrodczym, będąca skutkiem niżu demograficznego z końca lat 80 i I poł. lat 90. Tych osób było wtedy mniej, mniej się urodziło i z tego tytułu jest zawieranych teraz mniej małżeństw, więc rodzi się też mniej dzieci.

Jak poinformował kierownik Urząd Stanu Cywilnego Rafał Bednarz – podsumowanie rejestru za 2021 rok wykazuje, że przyszło w nim na świat ponad 1300 częstochowian. Jest to liczba ok 10 % niższa niż za 2020. Pandemia też miała swój wpływ na statystyki urodzeń i zgonów:

Nie widać, żeby pandemia Covid-19 miała znaczący wpływ na liczbę urodzeń, chociaż przyczyniła się ona do smutnych statystyk – do wzrostu liczby zgonów. W 2021 roku odeszło ponad 3600 częstochowian i jest to o ok. 8% więcej niż w pierwszym roku pandemii i o około 20% więcej niż w przeciętnym roku przed pandemią. Najtrudniejszymi miesiącami w tym roku były marzec i kwiecień, ale też grudzień. Obserwujemy tendencję w innym miastach województwa śląskiego i wszędzie wygląda to tak samo.

USC w 2020 roku odnotował zdecydowany spadek zawierania małżeństw. Za to już rok ubiegły przyniósł wzrost liczby ślubów. Odkładane uroczystości po wybuchu pandemii odbyły się z opóźnieniem, ale przynoszą lepsze statystyki pod tym kątem:

Było ich łącznie 891 i jest to o 1/5 więcej niż w pierwszym roku pandemii, gdzie większość osób odwoływała śluby z uwagi na ograniczenia w organizacji wesel. Więcej, bo aż 57% zarejestrowaliśmy ślubów cywilnych w stosunku do ślubów wyznaniowych lub konkordatowych. Najpopularniejszymi terminami były miesiące letnie – od czerwca do października, a sporym zainteresowaniem cieszyły się też śluby poza Urzędem Stany Cywilnego, głównie w hotelach, restauracjach. Było ich w Częstochowie 16, to prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach.

Dane liczbowe dotyczące naszych mieszkańców przybliżał nam Rafał Bednarz, kierownik USC w Częstochowie.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj