Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Mamy statystyki dotyczące urodzeń w Częstochowie: coraz więcej dzieci z nieformalnych związków

Facebook Twitter

Statystyki dotyczące urodzeń w Częstochowie pokazują, że z roku na rok w mieście przybywa dzieci urodzonych w tzw. związkach nieformalnych, pozamałżeńskich.

Program in vitro In Vitro w Częstochowie Statystyki urodzeń w Częstochowie

Znamy już statystyki dotyczące urodzeń w Częstochowie w 2023 roku. Wynika z nich, że coraz więcej dzieci rodzi się w nieformalnych związkach. Ta tendencja rośnie w ostatnich latach, zauważają częstochowscy urzędnicy. To cecha charakterystyczna również dla większości dużych miast. Tak było też u nas w ostatnich 12 miesiącach: co czwarte dziecko w Częstochowie urodziło się poza małżeństwem.

Rafał Bednarz: Ponad 1/4 dzieci, to jest 26,15 proc. wszystkich urodzonych w naszym mieście w roku 2023, to dzieci nie pochodzące z małżeństwa, czyli takie które w konsekwencji uznawane są w późniejszym czasie przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego bądź przed sądem.

Natomiast w kwestii zgłaszania narodzin nowych mieszkańców, częstochowianie coraz częściej przekonują się do platformy elektronicznej. To łatwiejsze i szybsze narzędzie, niż osobiste odwiedziny w urzędzie, mówi kierownik Rafał Bednarz.

Rafał Bednarz: Dużą popularnością cieszy się usługa elektronicznego zgłoszenia urodzenia. Od co najmniej 5 lat można tego dokonać przy pomocy  profilu zaufanego korzystając z platformy epuap. W ubiegłym roku z tej formy zgłoszenia urodzenia skorzystało ponad 37 proc. rodziców.

Dodaje Rafał Bednarz z częstochowskiego USC.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj