Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Statystyki ślubne: Bez konkordatu i w plenerze. USC w Częstochowie podsumował miniony rok

Facebook Twitter

Częstochowskie statystyki ślubów według USC podsumowane za ostatnich 12 miesięcy. W ubiegłym roku mieszkańcy nieco częściej niż w latach poprzednich pobierali się w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Statystyki ślubne
fot. pixabay.com

Statystyki ślubne – jak wyglądał miniony rok?

Za to kolejny rok z rzędu zmalała w mieście liczba udzielanych ślubów konkordatowych.

Rafał Bednarz: Jeszcze w 2018 roku, 6 lat temu w Częstochowie było 535 ślubów konkordatowych, a w ubiegłym roku było ich tylko 251, czyli jest to blisko o połowę spadek ilości ślubów konkordatowych. Ta liczba ślubów cywilnych się utrzymuje mniej więcej na podobnym poziomie. Przede wszystkim z uwagi na fakt tego, że nie są to często pierwsze śluby, ale i drugie i trzecie dotyczą zarówno osób młodych, jak i w średnim wieku, ale też i starszych, seniorów. Myślę, że w dużej mierze też ma na to wpływ demografia, czyli brak tych osób w wieku w młodym, w takim wieku, w którym zakłada się rodzinę.

Jak mówi Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Częstochowie, przybywa ceremonii ślubnych, które mają miejsce poza urzędem. To nie tylko gościnne restauracje czy śluby w plenerze.

Rafał Bednarz: Zdecydowanie z roku na rok liczba ślubów poza Urzędem Stanu Cywilnego, ponieważ one się odbywają głównie w hotelach, w restauracjach, rzadko kiedy w plenerze, bo ciężko przewidzieć pogodę z jakimś dużym wyprzedzeniem. Ale liczba tych ślubów co roku się zwiększa. O ile w roku 2018 było ich 9, o tyle w zeszłym roku udzieliliśmy już 23 takie śluby. Oczywiście śluby się też odbywają w innych okolicznościach, chociażby w domu. To z tytułu choroby czy jakiejś niepełnosprawności poważnej, ale także w areszcie, wśród osób, które są odosobnione i nie mogą stawić się w urzędzie stanu cywilnego, aby zawrzeć małżeństwo.

Teraz udział w ceremoniach zaślubin nie będzie dla nikogo problemem. Do częstochowskiego USC powstałego w latach 70. ciężko było się dostać osobom na wózkach czy z problemami ruchowymi. Od niedawna urząd stał się bardziej dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami.

Rafał Bednarz: Już na początku roku ubiegłego uruchomiliśmy platformę przeznaczoną do transportu osób z niepełnosprawnościami. Z poziomu chodnika do poziomu parteru. Natomiast kilka tygodni temu uruchomiliśmy również w Urzędzie Stanu Cywilnego platformę dla takich osób. Z poziomu parteru na pierwsze piętro, tam, gdzie zlokalizowane są sale ślubów i mamy nadzieję, że będzie to właściwe udogodnienie dla wszystkich tych, którzy zawierają związki małżeńskie w Urzędzie Stanu Cywilnego w Częstochowie, ale też są gośćmi na ślubach.

Dodaje kierownik Rafał Bednarz. O udogodnieniach dla osób niepełnosprawnych w USC, już kilka tygodni temu informowało jako pierwsze Radio Jura.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj