Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Statystyki urodzeń w Częstochowie: Z roku na rok spada liczna urodzeń

Facebook Twitter

Mamy najnowsze statystyki urodzeń w Częstochowie. Na świat przyszło znacznie mniej dzieci niż jeszcze rok temu. A jakie imiona swoim pociechom najchętniej nadawali częstochowianie?

Program in vitro In Vitro w Częstochowie Statystyki urodzeń w Częstochowie

Statystyki urodzeń w Częstochowie za zeszły rok mogą niepokoić. Podsumował je jak zwykle Urząd Stanu Cywilnego. Zanotowano 2023 roku trzykrotnie więcej zgonów niż urodzeń.

Rafał Bednarz: W całym 2023 roku urodziło się w Częstochowie 1231 dzieci. Jest to liczba niestety mniejsza niż rok wcześniej, kiedy urodziło się ponad 1500 dzieci. Taką tendencję spadkową widzimy już od 2010 roku. Systematycznie, co roku ubywa urodzeń. Jest to ściśle związane z demografią, po prostu osób które w tej chwili wkraczają w kolejny etap życia związany z małżeństwem czy macierzyństwem – liczba tych osób jest znacznie mniejsza niż jeszcze 12-13 lat temu.  Przypominam – szczyt wyżu demograficznego miał miejsce w roku 2009.

Statystyki urodzeń w Częstochowie: najwięcej Nikodemów

Dzięki rocznemu podsumowaniu kierownika częstochowskiego USC, możemy dowiedzieć się jakie imiona rodzice najchętniej wybierali dla swoich dzieci…

Rafał Bednarz: Gdy na placu zabaw mama za kilka lat zawoła: Nikodem – okaże się, że tych Nikodemów może być większa ilość, bo  to było imię męskie najbardziej popularne w Częstochowie w ubiegłym roku. Nikodem, Leon, Aleksander a także Jan – to czołówka imion dla chłopców. Wśród dziewczynek najwięcej razy nadawano imię Zofia, Julia, Maja oraz Lilianna. Zdecydowanie od kilku lat czołówka tych imion jest podobna, niemniej widać tendencję do nadawania imion z jednej strony tradycyjnych – takich jak Franciszek, Stanisława, Jan, Antoni, ale też imion,  które się łatwo zdrabniają.

81 dzieci obywateli Ukrainy przyszło u nas na świat. Mamy statystyki urodzeń w Częstochowie

Mówił o małych częstochowianach Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Statystyki poprawiają mieszkańcy z Ukrainy, którzy zadomowili się w Częstochowie. W ich rodzinach urodziło się w minionym roku ponad 80 dzieci.

Rafał Bednarz: W ogólnej licznie 1231 dzieci urodzonych w ubiegłym roku w Częstochowie, 81 dzieci to dzieci obywatelu Ukrainy. Jak dotąd był to rok rekordowy pod względem ilości tych dzieci urodzonych w Częstochowie. Rodzą się u nas dzieci wielu narodowości, ale ukraińska jest oczywiście dominująca.

Przypomnijmy, 2023 był kolejnym rokiem z rzędu, gdy zmalała liczba urodzeń w naszym mieście. W USC zanotowano 1231 narodzin małych częstochowian. Informował nas w tej sprawie kierownik Rafał Bednarz.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj