Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miliony hrywien przewozili w walizkach bez zgłoszenia. 4 Ukraińców pod lupą celników

Facebook Twitter

Ruch lotniczy nabiera rumieńców przed cieplejszym sezonem, ale służby kontrolujące bagaże mają coraz to nowe odkrycia dzięki podróżnym. Kilka dni temu na pyrzowickim lotnisku skonfiskowano przemycane trofea zwierząt, możliwe że pochodzące od kłusowników.

mat. prasowe

Teraz znaleziono miliony hrywien ukryte w bagażach. Właściciele chcieli przewieźć pieniądze bez zgłoszenia. Nawet jeśli waluta była ukraińska, to okazało się, że w walizkach ukryto w przeliczeniu aż 800 tys. złotych. Znaczne ilości gotówki nie zostały zgłoszone celnikom i okazały się wyjątkowo kosztowne dla czwórki pasażerów z Ukrainy.

Wpadli podczas kontroli na lotnisku w Pyrzowicach

Podróżujący z Gruzji do Katowic zapłacą dotkliwą grzywnę, mówi Michał Kasprzak, ze Śląskiej Służby Celno-Skarbowej.

Michał Kasprzak: W bagażach czterech osób znajdowała się gotówka o łącznej wartości 7 mln hrywien. Przekraczali przejście zielonym pasem „Nic do zgłoszenia”. Podróżni tłumaczyli się, że pieniądze są przeznaczone na zakup nieruchomości. Za brak zgłoszenia przewozu pieniędzy powyżej 10 tys. euro funkcjonariusze ukarali podróżnych mandatami na łączną kwotę ponad 62 tys. złotych.

Podróżni nie zgłosili pieniędzy do kontroli, co w przypadku tak dużej kwoty jest prawnym obowiązkiem. Warto o tym pamiętać, wybierając się na urlopowe wyjazdy, przylatując do Polski, czy jeżeli wieziemy ze sobą gotówkę na planowane większe zakupy, jak to tłumaczyli mundurowym Ukraińcy.

Podróżujemy, latamy, ale czy pamiętamy o tym, że przez granicę nie wolno przewozić dużej gotówki bez zgłoszenia? Rzecznik Śląskiej Służby Celno-Skarbowej przypomina, że warto przed wylotem czy wyjazdem zapoznać się z przepisami o limitach, także dotyczących kwot pieniędzy. Oszczędzi nam to kłopotów i nieprzyjemności:

Michał Kasprzak: Osoba przewożąca środki pieniężne w wysokości co najmniej 10 tys. euro musi złożyć deklarację tych środków pieniężnych właściwym organom państwa członkowskiego, przez które wjeżdża do Unii Europejskiej lub wyjeżdża z Unii oraz udostępnić je tym organom do kontroli. Obowiązek złożenia deklaracji środków pieniężnych nie jest uznawany za spełniony, jeżeli przekazane informacje są nieprawdziwe lub niekompletne i jeżeli środki pieniężne nie zostały udostępnione do kontroli.

– informował Michał Kasprzak ze śląskiej KAS w Katowicach.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023