Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Straż Graniczna w Częstochowie: Nowa jednostka służy już funkcjonariuszom [WIDEO]

Facebook Twitter

Przy ul. Gminnej 40 powstała nowa jednostka Straży Granicznej w Częstochowie. Została oficjalnie otwarta od października, jest już w pełni funkcjonalna i wyposażona.

Straż Graniczna w Częstochowie
fot. www.slaski.strazgraniczna.pl

Straż Graniczna w Częstochowie obsługuje teren 7 powiatów

Przemysław Starczewski: W placówce przewidzianych jest 80 miejsc dla funkcjonariuszy i 9 dla pracowników cywilnych, więc powoli zapełniamy naszej kadry. Przypuszczam, że będzie to druga placówka w Śląskim Oddziale Straży Granicznej po lotnisku w Pyrzowicach z tak licznym zapleczem kadrowym, a biorąc pod uwagę znajdujący się za nami budynek, który jest mega nowoczesny, funkcjonalny przede wszystkim, no i ten sprzęt, który będziemy mieli do dyspozycji, to wszystko sprawia, że czuję się prawie pewny o stuprocentowej realizacji zadań.

Dotychczas funkcjonowała w naszym mieście jedynie grupa zamiejscowa Straży Granicznej, mówi mjr Przemysław Starczewski.

fot. www.slaski.strazgraniczna.pl

W nowej placówce w Częstochowie służbę będzie pełnić 80 mundurowych oraz pracownicy cywilni. Budowa trwała od lutego 2021 roku, kosztowała 16 mln złotych.

Przemysław Starczewski: Jest to nowa placówka, która została powołana pierwszego października. Jest to szósta placówka w strukturze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. Pełnić tu będzie 80 funkcjonariuszy służbę. Będą realizować ustawowe zadania na terenie miasta Częstochowa oraz siedmiu powiatów. Pięciu powiatów na terenie województwa śląskiego oraz dwóch powiatów na terenie województwa opolskiego. Funkcjonariusze będą wykonywać zadania związane z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji, m.in. będą kontrolować cudzoziemców pod kątem ich legalnego pobytu na terytorium RP oraz ich legalnej pracy na terytorium RP.

Mówi ppor. Szymon Mościcki, rzecznik Straży Granicznej w regionie. To już szósta placówka podlegającą pod oddział śląski tej służby. Przed funkcjonariuszami na naszym terenie ważne zadania.

Szymon Mościcki: Straż Graniczna prowadzi bardzo dużo zorganizowanych działań kontroli wewnątrz kraju, które mają za zadanie zapobiec rozprzestrzenianiu się imigracji i zwalczaniu i przestępstw z udziałem cudzoziemców. Jest to bardzo duży obszar. Obejmuje on siedem powiatów, dwa w województwie opolskim, reszta w województwie śląskim. To jest sześć tysięcy kilometrów kwadratowych. To jest prawie tyle co połowa województwa śląskiego, więc zasięg terytorialny ma ogromny. Nie jest tajemnicą, że Straż Graniczna w Częstochowie już istnieje. Była grupa miejscowa przez cztery lata także jesteśmy zaznajomieni z terytorium.

Straż Graniczna w Częstochowie ma nową siedzibę fot. www.slaski.strazgraniczna.pl

Powstanie nowego organu oznacza też podejmowanie nowej aktywności i działań, dodaje mjr Przemysław Starczewski. Przypomnijmy, w śląskim oddziale Straży Granicznej – częstochowska jednostka jest drugą pod względem wielkości i liczebności zaplecza kadrowego. Większa działa tylko na Lotnisku w Pyrzowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023