Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przemyt dzikich okazów roślin i zwierząt udaremniony w Pyrzowicach

Facebook Twitter

Przemyt dzikich okazów roślin i zwierząt udaremniony przez celników na lotnisku w Pyrzowicach. Znaleziono tutaj rzadkie fragmenty m.in. rafy koralowej i wyroby zwierzęce chronione Konwencją Waszyngtońską.

fot. KAS/ mat. prasowe

To wyroby, które nie mogą być przewożone bez zezwolenia:

Michał Kasprzak: Funkcjonariusze ze śląskiej KAS kontrolowali zawartość trzech przesyłek pocztowych nadanych w Ukrainie, Kirgistanie i Stanach Zjednoczonych. Przesyłki miały trafić do odbiorców z województwa małopolskiego i dolnośląskiego. W paczkach znajdowały się fragmenty rafy koralowej i organeczniki oraz wyroby z rogów zwierzęcych z gatunku koziorożec syberyjski i owca dzika. Okazy zostały wykonane z gatunków chronionych, które znajdują się na liście Konwencji Waszyngtońskiej. Ich przewóz lub wywóz jest zabroniony, chyba że towarzyszy im zezwolenie lub certyfikat CITES świadczący o legalności pochodzenia. Tym razem takich dokumentów zabrakło i funkcjonariusze zatrzymali zawartość przesyłek.

Przesyłki nie miały odpowiednich dokumentów, zatem mogły pochodzić z przemytu. Fragmenty cennych okazów roślin i zwierząt zamówili krajowi odbiorcy.

Michał Kasprzak: Konwencja Waszyngtońska, zwana również Konwencją CITES, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel gatunkami roślin i zwierząt oraz wytwarzanymi z nich produktami. Jej celem jest zapewnienie, aby międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami nie zagrażał ich przetrwaniu. Import, eksport musi być autoryzowany poprzez system zezwoleń i certyfikatów. Brak dokumentów podczas przywozu i wywozu skutkuje konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat pięciu

– informował Michał Kasprzak, rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej na Śląsku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024