Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto szuka dostawcy energii w drugim przetargu i nie wykluczy Miejskiego Szpitala Zespolonego z zamówienia

Facebook Twitter

Częstochowa ogłosiła kolejny przetarg na dostawy prądu dla jednostek miejskich w 2023 roku. Do pierwszego nikt się nie zgłosił, a jeden z potencjalnych operatorów zastrzegł jeszcze przed otwarciem ofert, żeby wyłączyć z zamówienia Miejski Szpital Zespolony.

Obniżki miejskich podatków nie będzie

Magistrat nie mógł przystać na taką propozycję:

To było oczywiście nie logiczne, bo miasto jest organem założycielskim dla miejskiego szpitala, a udział we wspólnym zamówieniu pozwala szpitalowi na uzyskanie korzystniejszych taryf energii elektrycznej, co przy zbyt niskim poziomie finansowania jego usług przez NFZ ma duże znaczenie dla tej jednostki. Poza tym szpital jest strategiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Częstochowy i okolic i bez względu na jego sytuację finansową, czy problemy finansowe, które przeżywa w związku z finansowania przez NFZ, musi po prostu funkcjonować, leczyć ludzi i przyjmować pacjentów.

Temat przybliża Włodzimierz Tutaj – rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy. Otwarcie ofert w kolejnym przetargu na dostawy prądu ma nastąpić 28 października. Do tego czasu miasto szuka dostawcy energii dla samorządowych jednostek, czekając na niezawyżone oferty.

Miasto na nadzieje przede wszystkim na to, że w drugim przetargu pojawią się oferty, że będą one na realnym, zgodnym z faktycznymi kosztami wytworzenia energii elektrycznej poziomie, a nie na poziomie spekulacyjnym tak jak jest w innych miastach, gdzie taryfa w ofertach poszybowała nawet o 500 lub nawet 800 procent w górę. Liczymy też, że wprowadzone zostaną dobre rozwiązania w ramach projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządowych i wprowadzona zostanie maksymalna cena energii.

Być może specjalnymi ustawowymi decyzjami rząd pomoże obniżyć koszty energii, tym samym wspierając samorządy przy rosnących kosztach prądu. Nowe regulacje rządowe nie powinny odbić się też na prywatnych przedsiębiorstwach…

Ta taryfa regulowana powinna objąć wszystkich odbiorców samorządowych, mówimy m.in. o Miejski Zarządzie Dróg, oświetleniu ulicznym, czy o MPK i komunikacji publicznej. Potencjalni dostawy energii elektrycznej dla jednostek i spółek miasta Częstochowy mają teraz czas na złożenie oferty do 28 października do godziny 08:30. Listy podmiotów miejskich objętych  zamówieniem na dostawy energii na przyszły rok pozostaje niezmienna.

– jest na niej także Miejski Szpital Zespolony, dodaje rzecznik w częstochowskim magistracie – Włodzimierz Tutaj.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024