Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto już pomaga – wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i gotowość na wytyczne rządowe

Facebook Twitter

Częstochowa solidaryzuje się z Ukrainą i potępia Rosję. Symbolicznie na pl. Biegańskiego obok polskiej pojawiła się flaga naszego wschodniego sąsiada. Jednocześnie magistrat zapowiada podjęcie działań pomocowych dla obywateli Ukrainy przebywających w mieście, powiedział prezydent Częstochowy.

fot. słuchacz Patryk

Z pełną mocą potępiamy to, co się wydarzyło. Solidaryzujemy się z naszymi partnerami, z naszymi znajomymi, współpracujemy z miastami na różnych dziedzinach i nawet mamy informacje z tych miast, co tam się dzieje. Z jednej  strony nasze działania są skierowane do wewnątrz, do tych obywateli Ukrainy, których mamy na naszym terenie, dzieci ukraińskie chodzą do częstochowskich szkół, ich rodzice pracują w naszych zakładach pracy, w związku z tym poszły maile do dyrektorów szkół, aby objąć tych uczniów opieką psychologiczno-pedagogiczną, aby ci nauczyciele, wychowawcy, osoby przygotowane do tego w sposób szczególny – pedagodzy objęli ich specjalną opieką.

Jak mówi Krzysztof Matyjaszczyk rozpoczęto działania właśnie od pomocy najmłodszym Ukraińcom. Z kolei w magistracie przy Wydziale Spraw Obywatelskich powstanie punkt informacyjno-pomocowy dla osób ze wschodu:

Tam też najczęściej oni przychodzą dopytują się. W tym punkcie będziemy starali się, aby byli tłumacze języka ukraińskiego, żeby w tym punkcie mogli obywatele Ukrainy dostać konkretne informacje – gdzie w swoich sprawach mogą się zwracać i o jaką pomoc mogą prosić. W każdym temacie spraw międzynarodowych, spraw związanych z uchodźcami rząd i jego organy decydują, w związku z tym będziemy starali się współpracować z instytucjami rządowymi.

Nasze miasto, którego przedstawiciele wielokrotnie odwiedzali wschodnie rejony z oficjalnymi wizytami, jest w ciągłym kontakcie z partnerami ukraińskimi. Zostały tam skierowane wiadomości i słowa otuchy:

Do zaprzyjaźnionych miast w Berdyczowie, w Humaniu, do kolegów ze Lwowa, do Chmielnickiego, do Charkowa z wyrazami solidarności, ze słowami, by Ukraińcy się trzymali będąc dzielnym narodem, by wiedzieli i wierzyli w to, że walczą o swoją wolność i z pewnością zwyciężą. Otrzymaliśmy informacje zwrotne po ukraińsku „Chwała Polsce, dziękujemy za podtrzymanie na duchu”, ale z Humania np. pani wiceprezydent pisała, że były tam wybuchy, spadły bomby, są ofiary, ale oni jako centrala się trzymają, organizują ewakuację

– przekazywał wiadomości ze wschodu Ryszard Stefaniak – zastępca prezydenta Częstochowy. Miasto deklaruje współpracę i będzie czekało na wytyczne rządowe w sprawach pomocy, bezpieczeństwa obywateli Ukrainy czy innych form wsparcia:

Wszelkie komunikaty wszelkiego rodzaju, konferencje, które odbywają się na bieżąco, sytuacja jest bardzo dynamiczna, co podkreślają też stery rządowe. Nie ma jasno wypracowanych informacji dla wszystkich miast. Z niektórymi jednostkami są nawiązane współprace, z niektórymi jednostkami samorządu terytorialnego takiej współpracy nie ma. Jeśli chodzi o miasto, póki co wskazaliśmy obiekty, które umożliwiają przyjęcie uchodźców, jeżeli będzie taka potrzeba, ale wszelkiego rodzaju wytyczne, wskazanie osób, które będą miały być przyjęte – czekamy na informacje ze strony rządowej. Także miasto będzie otwarte na współpracę, na pomoc, również przygotowujemy się dalszy rozwój sytuacji

– deklarował Rafal Kusal – naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie.

fot. słuchacz Patryk

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024