Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Mamo, ja nie chcę wojny!” Na Placu Biegańskiego można obejrzeć wyjątkowe rysunki

Facebook Twitter

Na Placu Biegańskiego można już zwiedzać szczególną wystawę. To element projektu realizowanego przez Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz specjalistów z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

fot.facebook.com/ArchiwumPanstwowewCzestochowie

Zaprezentowano niezwykłe porównanie historycznych i współczesnych rysunków dzieci, którym przyszło żyć i dorastać w warunkach wojny. Wystawa składa się z prac plastycznych polskich dzieci z 1946 roku, będących zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945. Rysunki te są przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Kolejna część wystawy to współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na ukraińskim portalu internetowym „Mom I see war”. Autorzy wystawy chcieli pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu wojna i przemoc jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Archiwum Państwowe w Częstochowie zachęca do zobaczenia tej wystawy, na Placu Biegańskiego będzie dostępna do 18 sierpnia.

fot.facebook.com/ArchiwumPanstwowewCzestochowie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024