Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Luka w płacach między kobietami a mężczyznami ciągle dostrzegalna, o tym dyskutowano w Częstochowie

Facebook Twitter

O problemach luki płacowej w zarobkach mężczyzn i kobiet rozmawiano podczas częstochowskich warsztatów. Przygotowało je Stowarzyszenie „Kobiety w Centrum".  Pojawiła się kwestia nierówności w wynagrodzeniach, które mimo widocznej poprawy ciągle są dostrzegalne na rynku pracy. Również tym lokalnym.

Luka w płacach
fot.czestochowa.pl

Luka w płacach między kobietami a mężczyznami

Iwona Brzezowska: Są rzeczywiście branże, zwłaszcza stanowiska wysokiego szczebla, gdzie kobieta menadżer bądź dyrektor, może zarabiać mniej niż mężczyzna na tym samym stanowisku. I teraz naszym celem jest może nie tyle od razu dokonanie rewolucji i doprowadzenia do tego, żeby nagle wszystko się zadziało od razu i wszyscy byli szczęśliwi, ale przede wszystkim naszą rolą jest edukowanie w tej materii i podejmowanie tego typu zagadnień, które już stają się ważkie z punktu widzenia procesów społecznych, politycznych i mentalnych.

Przedstawia sytuację Iwona Brzezowska, prezes ze Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”.

Luka w płacach między kobietami a mężczyznami, fot.czestochowa.pl

Spotkanie przygotowane zostało wraz z przedstawicielstwem Komisji Europejskiej. W częstochowską dyskusję włączyli się też prawnicy:

Izabel Woźnicka: Kobiety przede wszystkim w sobie powinny zbudować takie przeświadczenie o tym, że ich praca jest ważna i być twardym w negocjacjach na poziomie wynagrodzeń, bo często nie stają dostatecznie twardo przy swoim stanowisku, uważając, że po prostu należy się zgodzić na proponowane warunki. Dla mężczyzn też jest istotne, żeby zaczęli dostrzegać kompetencje wysoko wykwalifikowanych kobiet, które przedstawiają swoją wartość merytoryczną na rynku pracy.

Luka w płacach między kobietami a mężczyznami, fot.czestochowa.pl

Ocenia adwokat Izabel Woźnicka. O luce płacowej dyskutowali też samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Częstochowy i regionu. Było o niezbędnych działaniach w celu niwelowania nierówności wynagrodzeń:

Marta: Uważam, że jest to bardzo ważne, dlatego, że sama jako młoda kobieta napotykam się przy rozmowie z przyjaciółkami, innymi kobietami, swoją własną siostrą, mamą, gdzie same te kobiety opowiadają mi, że widzą, że jest to duży istniejący problem, a nie powinno to tak wyglądać. Dlatego cieszę się, że takie tematy są poruszane, że społeczność samorządowa lokalna widzi ten problem i stąd też są organizowane wspaniałe warsztaty, gdzie takie problemy są poruszane.

O tym, jak szeroki jest to problem, mówiła Marta – jedna z uczestniczek warsztatów.

Luka w płacach między kobietami a mężczyznami, fot.czestochowa.pl

Kobiety wykonując identyczne obowiązki zawodowe co mężczyźni, na tym samym stanowisku często zarabiają mniej. Taki problem dotyczy wielu branż i stanowisk:

Mariusz Włodarczyk: Kobiety piastują ważne stanowiska, ale niestety nie wszędzie i w związku z tym temu są poświęcone warsztaty, żeby wyrównywać szanse kobiet na rynku pracy w stosunku do mężczyzn, tak, żeby panie mogły nie być dyskryminowane.

Dodaje Mariusz Włodarczyk z Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj