Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kupiłeś samochód? Sprawdź, co musisz zrobić [MATERIAŁ PARTNERA]

Facebook Twitter

Zakup samochodu to duże wydarzenie. W emocjach łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach formalnych, które mają ogromny wpływ na przebieg całej transakcji. W tym tekście opowiemy Ci o wszystkich obowiązkach, jakie spoczywają na kupującym. 

Zacznij od umowy

Co prawda ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy sporządzenie poprawnej pod kątem prawnym umowy kupna-sprzedaży auta to obowiązek kupującego, czy sprzedającego, ale warto, żebyś trzymał rękę na pulsie. Jeśli osoba, od której kupujesz auto, daje Ci do podpisu umowę, to zwróć koniecznie uwagę na kilka ważnych kwestii. Dokument powinien zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy,
  • dane obu stron transakcji (imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer i seria dowodu),
  • opis pojazdu (marka, model, pojemność, rok produkcji, numery rejestracyjne, numer VIN, kolor),
    cenę,
  • datę przekazania samochodu,
  • Oświadczenie o zaznajomieniu się z faktycznym stanem pojazdu,
  • własnoręczny podpis każdej ze stron.

Dlaczego to takie ważne?

Poprawnie sporządzona umowa będzie Ci potrzebna w dalszych czynnościach, które są wymagane od kupującego. Jeśli dokument będzie zawierał błędy formalne, urząd skarbowy może uznać transakcję za nieważną, a Ty utracisz prawo do wszelkiego rodzaju roszczeń względem sprzedawcy. Zwróć więc szczególną uwagę na umowę kupna-sprzedaży, którą masz podpisać. Sprawdź, jak wygląda  darowizna samochodu (więcej na https://najtaniejuagenta.pl/)

Co dalej?

OC

W momencie, w którym kupisz samochód, stajesz się odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Jeśli sprzedawca przekazał Ci również dokumenty związane z polisą OC, to masz dwie możliwości:

  • możesz pozostać przy otrzymanym ubezpieczeniu, ale pamiętaj, że takiej polisy nie da się przedłużyć. Gdy umowa wygaśnie, będziesz musiał wykupić OC na swoje nazwisko;
  • wypowiedzieć umowę i zmienić ubezpieczyciela na takiego, którego oferta jest dla Ciebie korzystna. W tym wypadku ważne jest, byś miał świadomość, że każda przerwa w ubezpieczeniu (nawet jednodniowa) jest związana z karą określoną w przepisach.

Gdzie kupić OC?

Najlepiej będzie, jeśli rozejrzysz się w Internecie. W sieci znajdziesz szereg ofert w atrakcyjnych cenach, które będą pasować do Twoich indywidualnych potrzeb. Warto również, żebyś skorzystał z jednej z ogólnodostępnych porównywarek. Wystarczy kilka informacji o Tobie, by narzędzie po chwili przyznało Ci dostęp do listy ofert od renomowanych ubezpieczycieli.  Sprawdź, co warto wiedzieć o assistance: https://najtaniejuagenta.pl/assistance-za-granica-co-warto-wiedziec/

Rejestracja samochodu

Rejestracji możesz dokonać w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Cały proces jest prosty, ale będzie wymagać od Ciebie dostarczenia kilku dokumentów. Urząd wymaga:

  • umowy kupna-sprzedaży,
  • dowodu rejestracyjnego z ważnym przeglądem technicznym,
  • karty pojazdu (o ile była wydana),
  • tablic rejestracyjnych,
  • polisy OC,
  • potwierdzenia opłat.

Zgodnie z prawem, na rejestrację samochodu sprowadzonego z kraju należącego do UE masz 30 dni. Jeśli przekroczysz ten termin musisz liczyć się z nałożeniem na Ciebie kary w wysokości od 200 do 1000 zł). W przypadku pojazdu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, musisz tylko zgłosić w ciągu 30 dni jego nabycie.

Podatek PCC od zakupu pojazdu

Zakup pojazdu wiąże się również z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek wynosi 2% wartości pojazdu zadeklarowanej w umowie kupna-sprzedaży auta. Na uregulowanie należności masz 14 dni od daty zawarcia umowy. Pieniądze powinieneś wpłacić bezpośrednio na konto właściwego urzędu skarbowego. Pamiętaj, że zaniżanie wartości pojazdu w umowie może wiązać się z wezwaniem do dopłaty. Urzędnicy mają dostęp do katalogu zawierającego wartości rynkowe pojazdów.

Podsumowanie

Na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży samochodu transakcja się nie kończy. Jeśli chcesz uniknąć problemów i zależy Ci, by kupno samochodu przebiegło bez żadnych komplikacji, dobrze będzie, gdy od razu po przejęciu pojazdu zajmiesz się czekającymi na Ciebie formalnościami. Zrób to najszybciej, jak możesz, by w pełni móc zacząć cieszyć się korzyściami płynącymi z zakupu nowego auta. 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 maja 2024