Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Firmowe auto – jak podejść do jego zakupu? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Zakup firmowego auta to duże ułatwienie transportowe. W wielu większych firmach posiadanie pracowniczego samochodu to już norma. Jesteś pracodawcą i chcesz zainwestować w kupno takiego auta? Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę przy finalizowaniu transakcji.

Firmowe auto
mat. nadesłany

Auto dobrane do potrzeb firmy

Przed jakąkolwiek konsultacją czy zakupem warto jasno określić wymagania i potrzeby firmy. To w zależności od charakteru wykonywanych zadań powinno się dobierać samochody. Zastanów się, jaką rolę będzie spełniał firmowy samochód. Czy potrzebujesz go jedynie do przewozu pracowników, czy również do innych, na przykład dostawczych zadań. Od tego będzie zależała między innymi liczba miejsc w aucie, ale też takie rzeczy jak pojemność bagażnika.

Pamiętaj też o takich kwestiach jak rodzaj pokonywanej trasy, odległości i oczekiwane przebiegi. W autach firmowych należy również postawić na bezpieczeństwo. Warto wybrać większy, porządniejszy model z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa, które dobrze ochronią Ciebie lub Twojego pracownika przed nieszczęściem.

Finansowanie pojazdu

Zakup auta na potrzeby firmowe różni się dość znacznie od zakupu prywatnego pojazdu. W grę wchodzą przede wszystkim kwestie finansowe i podatkowe. W zależności od wielkości firmy i rodzaju prowadzonej działalności możesz zdecydować się na kilka różnych opcji.

Leasing, kredyt czy gotówka? To odwieczne pytanie wszystkich zainteresowanych kupnem firmowego auta. Na leasing decyduje się wiele osób ze względu na późniejszą możliwość wykupienia samochodu na własność. Decydując się również na ten rodzaj opłaty, nie musisz wpłacać jednorazowo jednej dużej kwoty. Leasing polega na drobnym wkładzie własnym i późniejszym spłacaniu rat.

Zakup samochodu za gotówkę czy na kredyt wydają się już bardziej skomplikowane. Kupując auto za gotówkę, musimy pamiętać o fakturze VAT i jej różnych rodzajach rozliczenia. W niektórych przypadkach mogą one wyjść mniej korzystnie dla Ciebie i Twojej firmy. Za to branie kredytu na zakup samochodu wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeszcze więcej przydatnych informacji dotyczących kwestii finansowych znajdziesz w internecie, między innymi na stronie https://aleo.com/pl/blog/zakup-samochodu-na-firme-co-warto-wiedziec/.

Kwestie paliwa i serwisowania

Rozliczenia dotyczące paliwa i serwisowania można przeprowadzić na kilka sposobów. Zazwyczaj, jeśli samochód używany jest jedynie w celach zawodowych, możemy się spodziewać nawet do 100% zwrotu kosztów. W przypadku połączenia celów firmowych z prywatnymi będzie to kwota bliższa 75%. Pracownicy rozliczani z zakupionego paliwa muszą pamiętać o składaniu specjalnych faktur paliwowych, na których podstawie można później wykonać zwrot.

Jako alternatywę do faktur wielu pracodawców wprowadza karty paliwowe, połączone z kontem firmy. W ten sposób można śledzić wszystkie transakcje i kontrolować zużycie paliwa. Warto również osobiście prowadzić ewidencję. Sprawdzać przebiegi i posyłać auta na wymagane przeglądy.

To czy zainwestowanie w samochód firmowy będzie ostatecznie opłacalne, zależy ściśle od potrzeb firmy i jej pracowników. Przed zakupem koniecznie określ wymaganie dla samochodu. Sprawdź, jaki sposób płatności będzie najkorzystniejszy dla Twojej działalności i przemyśl, w jaki sposób chcesz monitorować kwestie paliwa i serwisowania firmowego auta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj