Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koszmar uzależnienia. Bartek dzieli się swoją historią i przestrzega – lepiej nawet nie próbujcie!

Facebook Twitter

19-latek zmarł w szpitalu w Sosnowcu po zażyciu dopalaczy. To już drugi zgon w tym miesiącu w województwie śląskim po fali zatruć środkami psychoaktywnymi. Mężczyzna trafił do szpitala 8 lipca, po zażyciu dopalaczy w Katowicach. Najprawdopodobniej przyjął środek o nazwie Mocarz.

Według danych śląskiego sanepidu od początku miesiąca w regionie zanotowano ponad 770 podejrzeń zatruć dopalaczami. W Radiu Jura ku przestrodze historia Bartka. Chłopak w rozmowie z nami mówi – nie mogę patrzeć jak młodzi ludzie rujnują sobie życie. Narkoman, kiedyś mieszkaniec dużego osiedla na Śląsku, dziś ma łóżko w schronisku dla bezdomnych. Wszystko co miał stracił między innymi przez dopalacze.

Narkotyki bierze od 19 lat, od 2010 roku korzysta z dopalaczy, od 3 lat bierze je dożylnie.

To bardzo uzależnia, wszystkie pieniądze człowiek odda, żeby zdobyć kolejny dopalacz. Bartek kilka razy próbował się leczyć, jego zdaniem także terapeuci nie radzą sobie z tym uzależnieniem:

Jak widzę nastolatków zatrutych dopalaczami, to boję się, że skończą tak jak ja – mówi Bartek, od 5 lat bierze dopalacze, od kwietnia jest czysty, chce mówić o uzależnieniu aby przestrzec młodych ludzi, bo nie ma problemu, żeby dostać narkotyki, są sklepy, są dilerzy, jest internet:

Gdy zacząłem brać dopalacze, każdy inny narkotyk był już za słaby – mówi Bartek. Rozmawiała z nim Małgorzata Kmieciak.

Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów:

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem [email protected]. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj