Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konferencja w filii WUP w Częstochowie. O Funduszach Europejskich dla edukacji oraz rynku pracy

Facebook Twitter

Fundusze europejskie na potrzeby edukacji i rynku pracy były tematem specjalnej konferencji w częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

WUP w Częstochowie
fot.fb/Śląskie - Rynek Pracy

 WUP w Częstochowie- fundusze europejskie na potrzeby edukacji i rynku pracy

Od przyszłego roku wystartuje projekt, dzięki któremu swoje kwalifikacje będzie mogła podnosić młodzież w wieku 15-18 lat, oraz młodzi dorośli – od 18 do 25 roku życia.

Halina Pierzyńska: Celem oczywiście tych projektów, tej pierwszej grupy to jest po prostu spowodowanie, aby utrzymała się w edukacji i żeby ukończyła tę szkołę, też zdobyła jakiś zawód. Jest tutaj też dużo zajęć z zakresu psychologii, bo są to osoby pochodzące z różnych rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych patologiami, biednych rodzin, czy tam niepracujących z różnych powodów. I tutaj musimy tę grupę wzmocnić, dać jej takie wsparcie psychologiczne. Później będą mieć zajęcia komputerowe z przedsiębiorczości, kursy zawodowe.

Jak mówi Halina Pierzyńska – zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w częstochowskim OHP, spotkanie odnośnie funduszy unijnych na podobne cele przygotowano u nas już po raz drugi.

fot.fb/Śląskie – Rynek Pracy

Nowe działania wystartują w 2024 roku, również dla właścicieli firm:

Piotr Kucharski: Mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli aplikować do operatorów, których wybierzemy w drodze konkursu, będzie to w przyszłym roku i tam uzyskać dofinansowanie około 80% na szkolenia dla swoich własnych pracowników. Te szkolenia powinny podnosić kwalifikacje tych osób bezpośrednio na rynku pracy i być niezbędne w firmie, która jest prowadzona. Mamy też dostępne szkolenia, które pomagają osobom tzw. ubogim, pracującym, zaadresowane do osób odchodzących z rolnictwa. Celem takich kursów szkoleń będzie to, aby dana osoba mogła poprawić swoją sytuację zawodową.

Informuje Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym.

fot.fb/Śląskie – Rynek Pracy

W dzisiejszych czasach, gdy poszukiwany jest wyspecjalizowany pracownik, podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest często warunkiem utrzymania się na rynku pracy. Będziemy mogli o nie zabiegać też samodzielnie:

Grzegorz Sikorski: Każdy będzie mógł wybrać dowolnie szkolenie lub właśnie studia podyplomowe, lub kurs kwalifikacyjny z Bazy Usług Rozwojowych, to jest ogólnopolska baza, która jest dostępna online. Ruszamy z nową perspektywą, z większymi środkami finansowymi i właśnie z możliwością uczestnictwa w tych szkoleniach z własnej inicjatywy. Do tej pory tylko pracodawcy mogli wnioskować o dofinansowanie szkoleń dla swoich pracowników. W tej chwili każdy pracownik indywidualny z własnej inicjatywy będzie mógł zgłosić się do operatora. Po wyborze odpowiedniego szkolenia dla siebie będzie mógł otrzymać 95-procentowe dofinansowanie.

Dodaje Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj