Konferencja w filii WUP w Częstochowie. O Funduszach Europejskich dla edukacji oraz rynku pracy
Fundusze europejskie na potrzeby edukacji i rynku pracy były tematem specjalnej konferencji w częstochowskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Szacowany czas czytania: 02:26
WUP w Częstochowie- fundusze europejskie na potrzeby edukacji i rynku pracy
Od przyszłego roku wystartuje projekt, dzięki któremu swoje kwalifikacje będzie mogła podnosić młodzież w wieku 15-18 lat, oraz młodzi dorośli – od 18 do 25 roku życia.
Halina Pierzyńska: Celem oczywiście tych projektów, tej pierwszej grupy to jest po prostu spowodowanie, aby utrzymała się w edukacji i żeby ukończyła tę szkołę, też zdobyła jakiś zawód. Jest tutaj też dużo zajęć z zakresu psychologii, bo są to osoby pochodzące z różnych rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych patologiami, biednych rodzin, czy tam niepracujących z różnych powodów. I tutaj musimy tę grupę wzmocnić, dać jej takie wsparcie psychologiczne. Później będą mieć zajęcia komputerowe z przedsiębiorczości, kursy zawodowe.
Jak mówi Halina Pierzyńska – zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w częstochowskim OHP, spotkanie odnośnie funduszy unijnych na podobne cele przygotowano u nas już po raz drugi.

Nowe działania wystartują w 2024 roku, również dla właścicieli firm:
Piotr Kucharski: Mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli aplikować do operatorów, których wybierzemy w drodze konkursu, będzie to w przyszłym roku i tam uzyskać dofinansowanie około 80% na szkolenia dla swoich własnych pracowników. Te szkolenia powinny podnosić kwalifikacje tych osób bezpośrednio na rynku pracy i być niezbędne w firmie, która jest prowadzona. Mamy też dostępne szkolenia, które pomagają osobom tzw. ubogim, pracującym, zaadresowane do osób odchodzących z rolnictwa. Celem takich kursów szkoleń będzie to, aby dana osoba mogła poprawić swoją sytuację zawodową.
Informuje Piotr Kucharski, naczelnik Wydziału Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym.

W dzisiejszych czasach, gdy poszukiwany jest wyspecjalizowany pracownik, podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest często warunkiem utrzymania się na rynku pracy. Będziemy mogli o nie zabiegać też samodzielnie:
Grzegorz Sikorski: Każdy będzie mógł wybrać dowolnie szkolenie lub właśnie studia podyplomowe, lub kurs kwalifikacyjny z Bazy Usług Rozwojowych, to jest ogólnopolska baza, która jest dostępna online. Ruszamy z nową perspektywą, z większymi środkami finansowymi i właśnie z możliwością uczestnictwa w tych szkoleniach z własnej inicjatywy. Do tej pory tylko pracodawcy mogli wnioskować o dofinansowanie szkoleń dla swoich pracowników. W tej chwili każdy pracownik indywidualny z własnej inicjatywy będzie mógł zgłosić się do operatora. Po wyborze odpowiedniego szkolenia dla siebie będzie mógł otrzymać 95-procentowe dofinansowanie.
Dodaje Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.