Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kolejne ograniczenia w kulturze. Oszczędności także „w grafiku” OPK

Facebook Twitter

Oszczędności wymuszone kryzysem energetycznym widoczne już w kolejnych instytucjach kultury. W filiach Biblioteki trzeba było ograniczyć godziny funkcjonowania i dostęp do części stanowisk.

fot facebook.com/opkgaudemater

W Muzeum Częstochowskim i Ośrodku Promocji Kultury zmiany też są widoczne. To np. krócej otwarte drzwi dla odbiorców wydarzeń w Gaude Mater:

Robert Jasiak: Zmieniliśmy jeden dzień, w środę jesteśmy do Państwa dyspozycji od godz. 7:30 do godz. 15:30. Wielokrotnie wydarzenia organizowane przez nas i w naszym ośrodku trwały do późnych godzin nocnych i to cieszyło nas niezmiernie, bo kulturę da się często promować dla Państwa i pokazywać obrazy, koncerty, spotkania autorskie przeważnie po godz.17:00. Ze względu na nałożone ograniczenia w oszczędzaniu energii, postanowiliśmy środę wyłączyć z działalności kulturalnej.

– zapowiada dyrektor Robert Jasiak. Ograniczenia nie są duże, ale z kalendarza znikną te propozycje, które dotąd były planowane w środy. Instytucja podobnie jak inne miejskie jednostki musi o 10% ograniczyć zużycie prądu. Zaproszenie do OPK oczywiście nadal jest otwarte:

Robert Jasiak: Nadal mogą Państwo korzystać z galerii ośrodka codziennie, wyłączając środy, bo wtedy pracują do 15:30, ale jeśli ktoś z Państwa ma wolne bądź seniorzy lub seniorki chcą nas odwiedzić, to oczywiście galeria jest czynna, galeria jest bezpłatna. Będziemy się starać planować program tak, aby on był bogaty i oferta nadal trzymała bardzo wysoki poziom. Chcemy, żeby Państwo się cieszyli sztuką i kulturą, bo uważam, że inwestycja w sztukę i kulturę to bardzo dobre posunięcie

– dodaje dyrektor ośrodka Robert Jasiak. Podobne instrukcje wcielają w swoje działanie pozostałe placówki kulturalne, co wynika ze wzrostu cen taryf, kryzysu energetycznego oraz obowiązku wykazania oszczędności nałożonego decyzją rządu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2023