Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Koleje Śląskie nadal utrzymują wysoką punktualność. Na poziomie 95 proc. w marcu

Facebook Twitter

W lutym Koleje Śląskie mogły pochwalić się imponującą punktualnością na poziomie 94 proc., a jak informuje rzecznik spółki Bartłomiej Wnuk, w pierwszej połowie marca br. ten wskaźnik sięgnął niemal 95 proc.

nocny pociąg Kolei Śląskich Koleje Śląskie Ewakuacja dworca kolejowego w Katowicach Koleje Śląskie
fot. FB/Koleje Śląskie

Prezes Kolei Śląskich, Patryk Świrski, podkreślił, że konkurencyjność kolei wobec innych środków transportu zależy nie tylko od dopasowania oferty do potrzeb pasażera, lecz także od rzetelności przewoźnika.

Stąd nasza wielka dbałość o to, by być niezawodnym partnerem, dostarczającym usługi zgodnie z rozkładem

– zapewnił.

Najwyższy poziom punktualności, bo aż 99 proc., odnotowano na linii S18 między Gliwicami a Bytomiem, przywróconej dwa lata temu. Prezes Świrski zauważył, że ruch dalekobieżny ma bezpośredni wpływ na punktualność pociągów regionalnych, co stanowi doskonały przykład funkcjonowania systemu.

Koleje Śląskie

Jednym z przykładów poprawy punktualności jest linia S7 z Katowic do Raciborza, gdzie dzięki przeniesieniu krzyżowania pociągów z mijanki Łaziska Górne – Brada do stacji Orzesze, wskaźnik punktualności wzrósł z 90 proc. w ubiegłym roku do 94 proc. obecnie.

Wnuk jako przykład sytuacji skrajnej wymienił fałszywy alarm bombowy na stacji Katowice, który spowodował opóźnienia pociągów o półtorej godziny. Dodał również, że pogoda, prace modernizacyjne oraz inne czynniki mogą wpływać na regularność kursowania pociągów.

Koleje Śląskie umożliwiają śledzenie ruchu pociągów w czasie rzeczywistym

Śledzić pociągi można za pomocą map Google, co pozwala pasażerom na sprawdzenie rzeczywistego czasu przyjazdu każdego składu. W najbliższych miesiącach ruch kolejowy w centralnej części woj. śląskiego może ulec komplikacji z powodu planowanych inwestycji modernizacyjnych.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od lat pracuje nad projektem Kolei Metropolitalnej, której celem jest zwiększenie roli transportu kolejowego w transporcie pasażerskim. Przebudowa węzła katowickiego oraz planowane budowy nowych torów mają umożliwić zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów aglomeracyjnych.

W ramach Kolei Metropolitalnej GZM finansuje dodatkowe kursy Kolei Śląskich oraz wspiera gminy członkowskie w realizacji projektów liniowych. Dzięki temu, w perspektywie kilku lat, podróżowanie koleją w śląskiej metropolii może stać się jeszcze bardziej atrakcyjne dla pasażerów.

Źródło: /PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj